Photo coming soon
DELCO · Starter
StarterPLGRDELCO
6913
PIC141-701D
Voltage
12V
Power
7.3 kW
Rotation
CW
Teeth
11
6 interchanges12 applications25 components
Note:Mack E-7 Delco #8200288 Replaces (According to Delco): Mitsubishi MK0077, M009T70077, 8MJ4298AM Denso 428000-4430, 428000-4440 Delco Remy 19011500, 19011505, 19011531, 8200037
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- DELCO
- Design
- PLGR
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- kW
- 7.3
- Tooth Qty
- 11
- MFR Series
- 39MT SUPER
- Mounting Type
- FLANGE
- Mounting Config
- C
- Mounting Holes
- 3
- Ground
- I
- Solenoid Position
- 052°
Vehicle applications
Fits 12 configurations
Domestic(12)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Mack(Heavy Duty) | CH Series | Mack Engines, E-7 | 2000–2007 |
| Mack(Heavy Duty) | CL Series | Mack Engines, E-7 | 2000–2007 |
| Mack(Heavy Duty) | CT / CTP Series | Mack Engines, E-7 | 2006–2007 |
| Mack(Heavy Duty) | CV Series | Mack Engines, E-7 | 2001–2007 |
| Mack(Heavy Duty) | CX Series (Vision) | Mack Engines, E-7 | 2000–2005 |
| Mack(Heavy Duty) | DM / DMM Series | Mack Engines, E-7 | 2000–2007 |
| Mack(Heavy Duty) | FCM Series | Mack Dsl.12.0L | 2000–2009 |
| Mack(Heavy Duty) | Granite Series | Mack Engines, E-7 | 2002–2007 |
| Mack(Medium/Heavy Truck) | LE | 11.9L 728cid | 2000–2007 |
| Mack(Heavy Duty) | MR Series | Mack Engines, E-7 | 2000–2007 |
| Mack(Heavy Duty) | RB Series | Mack Engines, E-7 | 2000–2007 |
| Mack(Heavy Duty) | RD Series | Mack Engines, E-7 | 2000–2007 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5040-3413 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-015 5540-500A |
| Clutch, Str Drive | 6140-7000C |
| Cover, Str | 6940-4119 |
| Field Case Assy, Str | 5240-1300B |
| Frame, CE, Str | 5740-211 |
| Frame, DE, Str | 5640-0014 5640-3906 |
| Gear, Planetary | 6940-4120 |
| Gear, Stationary | 5840-4512 |
| Insulator, Str | 9240-4095 9240-4096 9240-4097 |
| Lead, Ground, Str | 6940-4080 |
| Nut | 9500-1483 |
| O-Ring | 9140-4632 9140-4639 9140-4743 |
| Pin, Str | 6940-4713 |
| Pinion Repair Kit, Str | 6240-700A 6240-700 |
| Retainer, Str Drive | 6240-101 |
| Screw | 9640-4073 |
| Shaft, Planetary | 6940-4205 |
| Shift Lever Kit, Str | 6840-121K |
| Spacer, Str | 9740-3103 9740-3105 |
| Switch, Solenoid | 6640-400 |
| Thermostat | 6940-4030A |
| Thermostat Kit, Str | 6940-4030 |
| Thru Bolt | 9640-4122 |
| Washer, Plain | 9740-4058 9740-4124 |