Photo coming soon
DELCO · Alternator
AlternatorIR/EFDELCO
7152
PIC240-209, 240-209D
Voltage
12V
Amperage
42A
Rotation
CW
13 interchanges44 applications31 components
Specifications
Full technical detail
- Type
- Alternator
- Manufacturer
- DELCO
- Design
- IR/EF
- Voltage
- 12V
- Amperage
- 42A
- Rotation
- CW
- MFR Series
- 10SI
- Pulley Design
- V1
- Pulley Groove OD
- 0
- Plug Code
- 151
- Plug Clock
- 12:00
Vehicle applications
Fits 44 configurations
Domestic(44)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Crusader(Boat) | Various Models Various Engines | ||
| Hardin(Boat) | Various | ||
| Jacuzzi Jet(Stern Drive) | Various | ||
| Mercruiser(Pleasure Craft Inboard Engine) | Model | 898 GM 5.0L - 305ci - 8cyl | 1977–1984 |
| Mercruiser(Stern Drive) | Model | 140 GM 3.0L - 181ci - 4cyl | 1973–1982 |
| Mercruiser(Stern Drive) | Model | 120 GM 2.5L - 153ci - 4cyl | 1973–1982 |
| Mercruiser(Pleasure Craft Inboard Engine) | Model | 165 GM 4.1L - 250ci - 6cyl | 1970–1982 |
| Mercruiser(Stern Drive) | Model | 228 GM 5.0L - 305ci - 8cyl | 1977–1981 |
| Mercruiser(Stern Drive) | Model | 260 GM 5.7L - 350ci - 8cyl | 1978–1981 |
| Mercruiser(Stern Drive) | Model | 330 GM 7.4L - 454ci - 8cyl | 1977–1981 |
| Mercruiser(Stern Drive) | Model | 888 Ford 5.0L - 302ci - 8cyl | 1971–1977 |
| Mercruiser(Stern Drive) | Model | 233 Ford 5.8L - 351ci - 8cyl | 1975–1977 |
| Mercruiser(Stern Drive) | Model | 250 GM 5.7L - 350ci - 8cyl | 1977–1977 |
| Mercruiser(Stern Drive) | Model | 225 Ford 5.0L - 302ci - 8cyl | 1973–1974 |
| Mercruiser(Stern Drive) | Model | 255 Ford 5.8L - 351ci - 8cyl | 1973–1974 |
| Mercruiser(Stern Drive) | Model | 270 GM 5.7L - 350ci - 8cyl | 1969–1972 |
| Mercruiser(Stern Drive) | Model | 325 GM 7.0L - 427ci - 8cyl | 1969–1972 |
| Mercruiser(Stern Drive) | Model | 215 Ford 5.0L - 302ci - 8cyl | 1970–1972 |
| Mercruiser(Stern Drive) | Model | 390 GM 7.5L - 482ci - 8cyl | 1969–1970 |
| Mercruiser(Engine - Marine) | Model 198 MIE | GM 5.0L - 305ci - 8cyl | 1977–1977 |
| Mercruiser(Engine - Marine) | Model 215 MIE | Ford 5.0L - 302ci - 8cyl | 1970–1972 |
| Mercruiser(Engine - Marine) | Model 225 MIE | Ford 5.0L - 302ci - 8cyl | 1973–1974 |
| Mercruiser(Engine - Marine) | Model 228 MIE | GM 5.0L - 305ci - 8cyl | 1977–1980 |
| Mercruiser(Engine - Marine) | Model 233 MIE | Ford 5.8L - 351ci - 8cyl | 1975–1977 |
| Mercruiser(Engine - Marine) | Model 255 MIE | GM 5.7L - 350ci - 8cyl | 1975–1980 |
| Mercruiser(Engine - Marine) | Model 255 MIE | Ford 5.8L - 351ci - 8cyl | 1973–1974 |
| Mercruiser(Engine - Marine) | Model 270 MIE | GM 5.7L - 350ci - 8cyl | 1969–1972 |
| Mercruiser(Stern Drive) | Model 280 TRS | GM 5.7L - 350ci - 8cyl | 1975–1976 |
| Mercruiser(Engine - Marine) | Model 325 MIE | GM 7.0L - 427ci - 8cyl | 1968–1974 |
| Mercruiser(Engine - Marine) | Model 330 MIE | GM 7.4L - 454ci - 8cyl | 1977–1980 |
| Mercruiser(Engine - Marine) | Model 350 MIE | GM 7.4L - 454ci - 8cyl | 1974–1976 |
| Mercruiser(Stern Drive) | Model 370 TRS | GM 7.4L - 454ci - 8cyl | 1978–1987 |
| Mercruiser(Engine - Marine) | Model 390 MIE | GM 7.5L - 482ci - 8cyl | 1969–1970 |
| Mercruiser(Stern Drive) | Model 400 TRS (Cyclone) | GM 7.4L - 454ci - 8cyl | 1980–1986 |
| Mercruiser(Stern Drive) | Model 440 TRS (Cyclone) | GM 7.4L - 454ci - 8cyl | 1983–1986 |
| Mercruiser(Stern Drive) | Model 460 TRS (Cyclone) | GM 7.5L - 482ci - 8cyl | 1983–1986 |
| OMC(Engine - Marine) | INBOARD & V-DRIVE | 3.0L | 1984–1987 |
| OMC(Engine - Marine) | INBOARD & V-DRIVE | 4.3L | 1985–1986 |
| OMC(Engine - Marine) | INBOARD & V-DRIVE | 2.5L | 1984–1986 |
| OMC(Engine - Marine) | INBOARD & V-DRIVE | 5.0L | 1984–1986 |
| OMC(Engine - Marine) | INBOARD & V-DRIVE | 5.7L | 1984–1986 |
| OMC(Engine - Marine) | INBOARD & V-DRIVE | 3.8L | 1984–1985 |
| OMC(Engine - Marine) | INBOARD & V-DRIVE Various Engines | 1981–1987 | |
| Pleasurecraft(Engine - Marine) | Various Models Various Engines |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Bearing, Ball | 5-4000 |
| Bearing, Needle Roller | 4-2405 |
| Bracket, Alt | 8640-401 |
| Brush Holder Assy, Alt | 7440-4601 |
| Capacitor | 8640-400 |
| Cover, Alt | 8440-4100 |
| Diode Trio | 7740-100 |
| Fan, Alt | 7840-401 |
| Frame, DE, Alt | 7640-4100 |
| Frame, SRE, Alt | 7540-4102 |
| Nut | 9500-1115 9500-1300 |
| Plug Code | 9801-151 |
| Plug Code | 9801-151 |
| Pulley | 7940-1103 |
| Rectifier | 7740-1100 7740-1113 |
| Regulator | 8040-6242A |
| Regulator | 8040-6242A |
| Regulator, Alt | 8040-6242 |
| Resistor | 8640-409 |
| Rotor | 7040-1546 |
| Screen, Spark Arrest | 8440-4101 |
| Screw | 9640-4009 9640-4011 9650-5010 9640-4010 |
| Spacer, Alt | 9740-4016 |
| Spring, Brush, Alt | 9440-4900 |
| Stator | 7240-6109 |
| Terminal Kit, Batt, Alt | 9640-4651 9640-4652 |
| Terminal Kit, Grd, Alt | 9940-4607 |
| Test Lead, Alt | 9800-1W |
| Thru Bolt | 9640-4121 |
| Washer, Lock | 9700-1003 9740-4000 |
| Washer, Sealing | 9140-4707 |