Photo coming soon
DELCO · Alternator
AlternatorIR/EFDELCO
7252
PIC240-816A, 240-816
Voltage
24V
Amperage
75A
Rotation
BI
15 interchanges89 applications61 components
Specifications
Full technical detail
- Type
- Alternator
- Manufacturer
- DELCO
- Design
- IR/EF
- Voltage
- 24V
- Amperage
- 75A
- Rotation
- BI
- MFR Series
- 25SI
- Pulley Design
- WO/ PULLEY
- Pulley Groove OD
- 0
- Plug Code
- 151
Vehicle applications
Fits 89 configurations
Domestic(89)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Caterpillar Ag. & Ind.(Grader) | 140H | Cat. | 1994–2000 |
| Caterpillar Ag. & Ind.(Engine - Marine) | 3208 All | 1986–1995 | |
| Caterpillar Ag. & Ind.(Engine - Marine) | 3406 All | 1986–1993 | |
| Caterpillar Ag. & Ind.(Engine - Marine) | 3408 All | 1986–1993 | |
| Caterpillar Ag. & Ind.(Engine - Marine) | 3412 All | 1986–1993 | |
| Caterpillar Ag. & Ind.(Excavator) | 345B | Cat. 3176C, 10.3L Dsl. | 2001–2005 |
| Caterpillar Ag. & Ind.(Excavator) | 345B II MH | Cat. 3176, 10.3L, Dsl. | 2002–2002 |
| Caterpillar Ag. & Ind.(Excavator) | 345BL | Cat. 3176C, 10.3L Dsl. | 1997–2004 |
| Caterpillar Ag. & Ind.(Engine - Marine) | 3508 All | 1986–1993 | |
| Caterpillar Ag. & Ind.(Excavator) | 350L | Cat. | 1993–2001 |
| Caterpillar Ag. & Ind.(Engine - Marine) | 3512 All | 1986–1993 | |
| Caterpillar Ag. & Ind.(Engine - Marine) | 3516 All | 1986–1993 | |
| Caterpillar Ag. & Ind.(Excavator) | 365B II 3196 | 12.0L, Caterpillar Dsl. | 2000–2005 |
| Caterpillar Ag. & Ind.(Excavator) | 375L | Cat. | 1989–1992 |
| Caterpillar Ag. & Ind.(Crawler Loader) | 5090B 3456 | 15.8L, Caterpillar Dsl. | 2002–2003 |
| Caterpillar Ag. & Ind.(Scraper) | 621B | Cat. | 1973–1986 |
| Caterpillar Ag. & Ind.(Scraper) | 621E | Cat. | 1986–1993 |
| Caterpillar Ag. & Ind.(Scraper) | 623E | Cat. | 1986–1993 |
| Caterpillar Ag. & Ind.(Scraper) | 627E | Cat. | 1986–1993 |
| Caterpillar Ag. & Ind.(Scraper) | 631E | Cat. | 1985–1993 |
| Caterpillar Ag. & Ind.(Scraper) | 633E | Cat. | 1985–1993 |
| Caterpillar Ag. & Ind.(Scraper) | 637E | Cat. | 1985–1993 |
| Caterpillar Ag. & Ind.(Scraper) | 637E | Cat. | 1985–1993 |
| Caterpillar Ag. & Ind.(Scraper) | 657E | Cat. | 1985–1993 |
| Caterpillar Ag. & Ind.(Wheel Tractor Dozer) | 834B | Cat. | 1975–1993 |
| Caterpillar Ag. & Ind.(Wheel Loader) | 988B | Cat. | 1985–1993 |
| Caterpillar Ag. & Ind.(Wheel Loader) | 992C | Cat. | 1986–1993 |
| Caterpillar Ag. & Ind.(Wheel Loader) | 992C | Cat. | 1985–1993 |
| Caterpillar Ag. & Ind.(Track Tractor) | D10N | Cat. | 1986–1993 |
| Caterpillar Ag. & Ind.(Track Tractor) | D11N | Cat. | 1986–1993 |
| Caterpillar Ag. & Ind.(Track Tractor) | D7H | Cat. | 1985–1993 |
| Caterpillar Ag. & Ind.(Track Tractor) | D7H LGP | Cat. | 1985–1993 |
| Caterpillar Ag. & Ind.(Track Tractor) | D7R | Caterpillar 3306, 10.5L Dsl. | 1997–2008 |
| Caterpillar Ag. & Ind.(Track Tractor) | D7R II | Cat. 3176C, 10.3L Dsl. | 2000–2012 |
| Caterpillar Ag. & Ind.(Track Tractor) | D7R II LGP | Caterpillar 3176C, 10.3L Dsl | 2000–2007 |
| Caterpillar Ag. & Ind.(Track Tractor) | D8L | Cat. | 1982–1992 |
| Caterpillar Ag. & Ind.(Track Tractor) | D8N | Cat. | 1986–1993 |
| Caterpillar Ag. & Ind.(Track Tractor) | D9N | Cat. | 1986–1993 |
| Caterpillar Ag. & Ind.(Off-Road & Mining Truck) | R1300 | Caterpillar 3306, 10.5L Dsl. | 1999–2000 |
| Caterpillar Ag. & Ind.(Off-Road & Mining Truck) | R1300G | Caterpillar 3306, 10.5L Dsl. | 2006–2009 |
| Caterpillar Ag. & Ind.(Off-Road & Mining Truck) | R1600 | Cat. 3176, 10.3L, Dsl. | 2005–2013 |
| Caterpillar Ag. & Ind.(Off-Road & Mining Truck) | R1600G | Cat. 3176C, 10.3L, Dsl. | 2005–2013 |
| Caterpillar Ag. & Ind.(Off-Road & Mining Truck) | R1600H | Cat. C7 Dsl. | 2014–2016 |
| Caterpillar Ag. & Ind.(Off-Road & Mining Truck) | R1700 II | Cat. 3176, 10.3L, Dsl. | 1993–1993 |
| Caterpillar Ag. & Ind.(Off-Road & Mining Truck) | R1700G | Cat. C11 Dsl. | 2009–2013 |
| Caterpillar Ag. & Ind.(Off-Road & Mining Truck) | R2900 | Cat. 3406 Dsl. | 2009–2009 |
| Caterpillar Ag. & Ind.(Off-Road & Mining Truck) | R2900G | C15 Caterpillar Dsl. | 2009–2009 |
| Caterpillar Ag. & Ind.(Engine - Marine) | Various Models | 1986–1993 | |
| Caterpillar Ag. & Ind.(Engine - Marine) | Various Models | 1986–1993 | |
| Caterpillar Ag. & Ind.(Engine - Marine) | Various Models | 1986–1993 | |
| Caterpillar Ag. & Ind.(Engine - Marine) | Various Models | 1986–1993 | |
| Caterpillar Ag. & Ind.(Engine - Marine) | Various Models | 1986–1993 | |
| Caterpillar Ag. & Ind.(Engine - Marine) | Various Models | 1986–1993 | |
| Caterpillar Ag. & Ind.(Engine - Marine) | Various Models | 1986–1993 | |
| Caterpillar Ag. & Ind.(Engine - Marine) | Various Models | 1986–1993 | |
| Caterpillar Ag. & Ind.(Engine - Marine) | Various Models | 1986–1993 | |
| Caterpillar Ag. & Ind.(Excavator) | 385 Cat. | 2001–2005 | |
| Caterpillar Ag. & Ind.(Excavator) | 350 Cat. | 1996–1997 | |
| Caterpillar Ag. & Ind.(Off-Road & Mining Truck) | 789 Cat. | 1986–1993 | |
| Caterpillar Ag. & Ind.(Off-Road & Mining Truck) | 784 Cat. | 1986–1993 | |
| Caterpillar Ag. & Ind.(Off-Road & Mining Truck) | 785 Cat. | 1986–1993 | |
| Caterpillar Ag. & Ind.(Excavator) | 375 Cat. | 1989–1992 | |
| Clark(Tractor Shovel) | 125C | Cummins VT-555 | 1981–1986 |
| Clark(Tractor Shovel) | 125C DD | 6V-71N Diesel | 1981–1986 |
| Clark(Tractor Shovel) | 175B | Cummins NTA-855C Diesel | 1973–1986 |
| Clark(Tractor Shovel) | 175B DD | 8V-71 Diesel | 1979–1986 |
| Clark(Tractor Shovel) | 275B | Cummins NTA-855C | 1979–1986 |
| Clark(Tractor Shovel) | 275K | Cummins KTA-1150 | 1981–1986 |
| Clark(Dozer) | 380 DD 16V-71N | 1981–1986 | |
| Clark(Tractor Shovel) | 475B | VTA-1710C Diesel | 1973–1986 |
| Clark(Tractor Shovel) | 475B DD | 16V-92 Diesel | 1975–1986 |
| Clark(Tractor Shovel) | 475C | Cummins 1710 | 1986–1986 |
| Clark(Tractor Shovel) | 675B | Cummins VTA-1710C | 1979–1986 |
| Clark(Tractor Shovel) | 75C | Cummins V-504 Diesel | 1981–1986 |
| Clark(Tractor Shovel) | 75C DD | 4-71N Diesel | 1981–1986 |
| Clark(Dozer) | 380 Cummins V-1710 | 1981–1986 | |
| Clark(Dozer) | 380 Cummins KTA-1150 | 1981–1986 | |
| Clark(Dozer) | 280 Cummins NTA-855C | 1981–1986 | |
| Clark(Tractor Shovel) | 675 Cummins VTA-1710C | 1973–1977 | |
| Cummins Engines(Medium/Heavy Duty Engine) | 855 SERIES | 10.0L Engine | 1983–1985 |
| Cummins Engines(Engine Medium Duty) | K Series | 1983–1990 | |
| Cummins Engines(Medium/Heavy Duty Engine) | L SERIES | 10.0L Engine | 1983–1990 |
| Cummins Engines(Medium/Heavy Duty Engine) | V Series | 28.0L Engine | 1983–1985 |
| Dresser(Truck Unit) | 630E DD & | Cummins | 1987–1989 |
| Dresser(Truck Unit) | 780E DD & | Cummins | 1987–1989 |
| Wabco(Haulpack Truck) | 120 Ton | Cummins KTA2300 | 1983–1987 |
| Wabco(Haulpack Truck) | 120 Ton DD 12V-149 | 1983–1987 | |
| Wabco(Haulpack Truck) | 170 Ton | Cummins KTA3067 | 1983–1987 |
| Wabco(Haulpack Truck) | 170 Ton DD 16V-149 | 1983–1987 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Bearing, Ball | 5-6200 |
| Bearing, Ball | 5-6200 |
| Bearing, Needle Roller | 4-4022 |
| Cap, Alt | 9140-4730 |
| Cap, Alt | 9140-4730 |
| Cover, Alt | 8440-4013 8440-4016 9740-4110 |
| Cover, Alt | 8440-4013 8440-4016 9740-4110 |
| Fan, Alt | 7840-404 7840-405 |
| Fan, Alt | 7840-404 7840-405 |
| Frame, DE, Alt | 7640-4110 |
| Frame, DE, Alt | 7640-4110 |
| Frame, Rectifier | 7540-4111 |
| Frame, Rectifier | 7540-4111 |
| Gasket, Alt | 9140-4702 9140-4705 |
| Gasket, Alt | 9140-4702 9140-4705 |
| Grommet, Alt | 9140-4709 |
| Grommet, Alt | 9140-4709 |
| Insulator, Alt | 9240-4006 9240-4011 9240-4016 |
| Insulator, Alt | 9240-4006 9240-4011 9240-4016 |
| Nut | 9500-1115 9500-1116 9500-1302 |
| Nut | 9500-1116 9500-1302 |
| Plug Code | 9801-151 |
| Plug Code | 9801-151 |
| Race, Bearing | 4-22 4-24 |
| Race, Bearing | 4-24 |
| Rectifier, Pos | 7740-1108 |
| Rectifier, Pos | 7740-1108 |
| Regulator Conversion Kit | 8040-6268A |
| Regulator, Alt | 8040-6268 |
| Regulator, Alt | 8040-6268 |
| Retainer, Bearing, Alt | 8540-4103 |
| Retainer, Bearing, Alt | 8540-4103 |
| Rotor | 7040-1532 |
| Rotor | 7040-1532 |
| Screw | 9600-1021 9640-4018 9640-4019 9640-4020 9640-4024 9640-4045 |
| Screw | 9600-1021 9640-4018 9640-4019 9640-4020 9640-4024 9640-4045 |
| Seal, Alt | 9140-4703 |
| Seal, Alt | 9140-4703 |
| Spacer, Alt | 9740-4036 9740-4077 |
| Spacer, Alt | 9740-4036 9740-4077 |
| Stationary Coil | 7040-9904 |
| Stationary Coil | 7040-9904 |
| Stator | 7240-6140 |
| Stator | 7240-6140 |
| Support, Alt | 9140-4723 |
| Support, Alt | 9140-4723 |
| Terminal Kit, Batt, Alt | 9640-4625K |
| Terminal Kit, Batt, Alt | 9640-4625K |
| Terminal, Battery, Alt | 9640-4624 |
| Terminal, Battery, Alt | 9640-4624 |
| Terminal, Relay, Alt | 9640-4622 |
| Terminal, Relay, Alt | 9640-4622 |
| Test Lead, Alt | 9800-1W |
| Thru Bolt | 9640-4107 |
| Thru Bolt | 9640-4107 |
| Washer, Insulating | 9240-4010 |
| Washer, Insulating | 9240-4010 |
| Washer, Lock | 9700-1511 |
| Washer, Lock | 9700-1003 9700-1031 9700-1510 |
| Washer, Plain | 9700-1020 9740-4050 |
| Washer, Plain | 9700-1020 9740-4050 |