Photo coming soon
CHRYSLER · Alternator
AlternatorER/EFCHRYSLER
7552
PIC230-201, 230-201A, 230-201B, 230-201C, 230-201D
Voltage
12V
Amperage
120A
Rotation
CW
16 interchanges85 applications160 components
Note:This is the 120A Version (Chrysler 50/120) of the 7002 (90A). | This is the Chrysler 50/120 Alternator Using a 5-Groove Pulley. | This is a 7552 Using Chrysler Pulley #4428085 (8-Groove)
Specifications
Full technical detail
- Type
- Alternator
- Manufacturer
- CHRYSLER
- Design
- ER/EF
- Voltage
- 12V
- Amperage
- 120A
- Rotation
- CW
- MFR Series
- 50/120A
- Pulley Design
- V2
- Pulley Groove OD
- 75
- Pulley Code
- 3105
- Plug Code
- 320
- Plug Clock
- 1:00
Vehicle applications
Fits 85 configurations
Domestic(85)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Chrysler(Car) | Daytona | L4 2.5L 2507cc 153cid | 1988–1989 |
| Chrysler(Car) | Daytona | L4 2.2L 135cid | 1988–1989 |
| Chrysler(Car) | Dynasty | V6 3.0L 2972cc 181cid | 1988–1989 |
| Chrysler(Car) | Dynasty | L4 2.5L 2507cc 153cid | 1988–1989 |
| Chrysler(Car) | Fifth Avenue | V8 5.2L 5211cc 318cid | 1988–1989 |
| Chrysler(Car) | LeBaron | L4 2.5L 2507cc 153cid | 1988–1989 |
| Chrysler(Car) | LeBaron | L4 2.2L 135cid | 1988–1989 |
| Chrysler(Car) | New Yorker | V6 3.0L 2972cc 181cid | 1988–1989 |
| Chrysler(Car) | New Yorker | L4 2.2L 135cid | 1988–1988 |
| Chrysler(Car) | Town & Country | L4 2.2L 135cid | 1988–1988 |
| Chrysler(Car) | Town & Country | L4 2.5L 2507cc 153cid | 1988–1988 |
| Dodge(Car) | 600 | L4 2.5L 2507cc 153cid | 1988–1988 |
| Dodge(Car) | 600 | L4 2.2L 135cid | 1988–1988 |
| Dodge(Car) | Aries | L4 2.2L 135cid | 1988–1989 |
| Dodge(Car) | Aries | L4 2.5L 2507cc 153cid | 1988–1989 |
| Dodge(Van) | B150 | V6 3.9L 3906cc 239cid | 1988–1989 |
| Dodge(Van) | B150 | V8 5.2L 5211cc 318cid | 1987–1989 |
| Dodge(Van) | B250 | V8 5.9L 360cid | 1988–1989 |
| Dodge(Van) | B250 | V6 3.9L 3906cc 239cid | 1988–1989 |
| Dodge(Van) | B250 | V8 5.2L 5211cc 318cid | 1987–1989 |
| Dodge(Van) | B350 | V8 5.9L 360cid | 1988–1989 |
| Dodge(Van) | B350 | V8 5.2L 5211cc 318cid | 1987–1989 |
| Dodge(Van) | Caravan | V6 3.0L 2972cc 181cid | 1988–1989 |
| Dodge(Van) | Caravan | L4 2.5L 2507cc 153cid | 1989–1989 |
| Dodge(Truck) | D100 | V6 3.9L 3906cc 239cid | 1988–1989 |
| Dodge(Truck) | D100 | V8 5.2L 5211cc 318cid | 1988–1989 |
| Dodge(Truck) | D100 | V8 5.9L 360cid | 1988–1988 |
| Dodge(Truck) | D150 | V8 5.9L 360cid | 1988–1989 |
| Dodge(Truck) | D150 | V6 3.9L 3906cc 239cid | 1988–1989 |
| Dodge(Truck) | D150 | V8 5.2L 5211cc 318cid | 1988–1989 |
| Dodge(Truck) | D250 | L6 5.9L 359cid Diesel | 1989–1989 |
| Dodge(Truck) | D250 | V6 3.9L 3906cc 239cid | 1988–1989 |
| Dodge(Truck) | D250 | V8 5.2L 5211cc 318cid | 1988–1989 |
| Dodge(Truck) | D250 | V8 5.9L 360cid | 1988–1989 |
| Dodge(Truck) | D350 | L6 5.9L 359cid Diesel | 1989–1989 |
| Dodge(Truck) | D350 | V8 5.9L 360cid | 1988–1989 |
| Dodge(Truck) | Dakota | V8 5.2L 5211cc 318cid | 1989–1989 |
| Dodge(Truck) | Dakota | V6 3.9L 3906cc 239cid | 1987–1989 |
| Dodge(Truck) | Dakota | L4 2.5L 2507cc 153cid | 1989–1989 |
| Dodge(Truck) | Dakota | L4 2.2L 135cid | 1988–1988 |
| Dodge(Car) | Daytona | L4 2.2L 135cid | 1988–1989 |
| Dodge(Car) | Daytona | L4 2.5L 2507cc 153cid | 1988–1989 |
| Dodge(Car) | Diplomat | V8 5.2L 5211cc 318cid | 1988–1989 |
| Dodge(Car) | Dynasty | V6 3.0L 2972cc 181cid | 1988–1989 |
| Dodge(Car) | Dynasty | L4 2.5L 2507cc 153cid | 1988–1989 |
| Dodge(Van) | Grand Caravan | V6 3.0L 2972cc 181cid VIN 3 | 1988–1989 |
| Dodge(Van) | Grand Caravan | L4 2.5L 2507cc 153cid VIN K | 1988–1988 |
| Dodge(Car) | Lancer | L4 2.5L 2507cc 153cid | 1988–1989 |
| Dodge(Car) | Lancer | L4 2.2L 135cid | 1988–1989 |
| Dodge(Van) | Mini Ram | V6 3.0L 2972cc 181cid VIN 3 | 1988–1988 |
| Dodge(Van) | Mini Ram | L4 2.5L 2507cc 153cid VIN K | 1988–1988 |
| Dodge(Car) | Omni | L4 2.2L 135cid | 1988–1989 |
| Dodge(Truck) | Ramcharger | V8 5.9L 360cid | 1988–1989 |
| Dodge(Truck) | Ramcharger | V8 5.2L 5211cc 318cid | 1988–1989 |
| Dodge(Car) | Shadow | L4 2.2L 135cid | 1988–1989 |
| Dodge(Car) | Shadow | L4 2.5L 2507cc 153cid | 1988–1989 |
| Dodge(Car) | Spirit | V6 3.0L 2972cc 181cid | 1989–1989 |
| Dodge(Car) | Spirit | L4 2.5L 2507cc 153cid | 1989–1989 |
| Dodge(Truck) | W100 | V6 3.9L 3906cc 239cid | 1989–1989 |
| Dodge(Truck) | W100 | V8 5.2L 5211cc 318cid | 1988–1989 |
| Dodge(Truck) | W100 | V8 5.9L 360cid | 1988–1988 |
| Dodge(Truck) | W150 | V6 3.9L 3906cc 239cid | 1989–1989 |
| Dodge(Truck) | W150 | V8 5.9L 360cid | 1988–1989 |
| Dodge(Truck) | W150 | V8 5.2L 5211cc 318cid | 1988–1989 |
| Dodge(Truck) | W250 | V8 5.9L 360cid | 1988–1989 |
| Dodge(Truck) | W250 | L6 5.9L 359cid Diesel | 1989–1989 |
| Dodge(Truck) | W250 | V8 5.2L 5211cc 318cid | 1988–1989 |
| Dodge(Truck) | W350 | L6 5.9L 359cid Diesel | 1989–1989 |
| Dodge(Truck) | W350 | V8 5.9L 360cid | 1988–1989 |
| Plymouth(Car) | Acclaim | L4 2.5L 2507cc 153cid | 1989–1989 |
| Plymouth(Car) | Acclaim | V6 3.0L 2972cc 181cid | 1989–1989 |
| Plymouth(Car) | Caravelle | V8 5.2L 5211cc 318cid | 1988–1989 |
| Plymouth(Car) | Caravelle | L4 2.5L 2507cc 153cid | 1988–1988 |
| Plymouth(Car) | Caravelle | L4 2.2L 135cid | 1988–1988 |
| Plymouth(Car) | Expo | L4 2.2L 135cid | 1988–1989 |
| Plymouth(Car) | Gran Fury | V8 5.2L 5211cc 318cid | 1988–1989 |
| Plymouth(Van) | Grand Voyager | V6 3.0L 2972cc 181cid VIN 3 | 1988–1989 |
| Plymouth(Van) | Grand Voyager | L4 2.5L 2507cc 153cid VIN K | 1988–1988 |
| Plymouth(Car) | Horizon | L4 2.2L 135cid | 1988–1989 |
| Plymouth(Car) | Reliant | L4 2.5L 2507cc 153cid | 1988–1989 |
| Plymouth(Car) | Reliant | L4 2.2L 135cid | 1988–1989 |
| Plymouth(Car) | Sundance | L4 2.5L 2507cc 153cid | 1988–1989 |
| Plymouth(Car) | Sundance | L4 2.2L 135cid | 1988–1989 |
| Plymouth(Van) | Voyager | L4 2.5L 2507cc 153cid | 1989–1989 |
| Plymouth(Van) | Voyager | V6 3.0L 2972cc 181cid | 1988–1989 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Bearing, Ball | 5-4000 |
| Bearing, Ball | 5-4000 |
| Bearing, Ball | 5-4000 |
| Bearing, Ball | 5-4000 |
| Bearing, Ball | 5-4000 |
| Brush Holder Assy, Alt | 7430-3606 |
| Brush Holder Assy, Alt | 7430-3606 |
| Brush Holder Assy, Alt | 7430-3606 |
| Brush Holder Assy, Alt | 7430-3604 |
| Brush Holder Assy, Alt | 7430-3606 |
| Brush Holder, Alt | 7430-3606A |
| Brush Holder, Alt | 7430-3604A |
| Brush Holder, Alt | 7430-3606A |
| Brush Holder, Alt | 7430-3606A |
| Brush Holder, Alt | 7430-3606A |
| Brush Set, Alt | 7330-141 |
| Brush Set, Alt | 7330-141 |
| Brush Set, Alt | 7330-141 |
| Brush Set, Alt | 7330-141 |
| Brush Set, Alt | 7330-141 |
| Bushing, Mounting, Alt | 9730-3101 |
| Bushing, Mounting, Alt | 9730-3101 |
| Bushing, Mounting, Alt | 9730-3101 |
| Bushing, Mounting, Alt | 9730-3101 |
| Bushing, Mounting, Alt | 9730-3101 |
| Capacitor | 8630-305 |
| Capacitor | 8630-305 |
| Capacitor | 8630-305 |
| Capacitor | 8630-305 |
| Capacitor | 8630-305 |
| Connector, Alt | 9930-3010 9930-3011 9930-3012 |
| Connector, Alt | 9930-3010 9930-3011 9930-3012 |
| Connector, Alt | 9930-3010 9930-3011 9930-3012 |
| Connector, Alt | 9930-3010 9930-3011 9930-3012 |
| Connector, Alt | 9930-3010 9930-3011 9930-3012 |
| Cover, Alt | 8430-3001 |
| Cover, Alt | 8430-3001 |
| Cover, Alt | 8430-3001 |
| Cover, Alt | 8430-3001 |
| Cover, Alt | 8430-3001 |
| Diode | ADME-009 |
| Diode | ADME-009 |
| Fan, Alt | 7830-300 |
| Fan, Alt | 7830-300 |
| Fan, Alt | 7830-300 |
| Fan, Alt | 7830-300 |
| Fan, Alt | 7830-300 |
| Frame, DE, Alt | 7630-3302 |
| Frame, DE, Alt | 7630-3304 |
| Frame, DE, Alt | 7630-3304 |
| Frame, DE, Alt | 7630-3304 |
| Frame, DE, Alt | 7630-3304 |
| Frame, SRE, Alt | 7530-3305 |
| Frame, SRE, Alt | 7530-3305 |
| Frame, SRE, Alt | 7530-3305 |
| Frame, SRE, Alt | 7530-3303 |
| Frame, SRE, Alt | 7530-3305 |
| Insulator, Alt | 9730-3040 |
| Insulator, Alt | 9730-3040 |
| Insulator, Alt | 9730-3040 |
| Insulator, Alt | 9730-3040 |
| Insulator, Alt | 9730-3040 |
| Nut | 9500-1508 |
| Nut | 9500-1508 |
| Nut | 9500-1508 |
| Nut | 9500-1508 |
| Nut | 9500-1508 |
| O-Ring | 5-215 |
| O-Ring | 5-215 |
| O-Ring | 5-215 |
| O-Ring | 5-215 |
| O-Ring | 5-215 |
| Plug Code | 9801-320 |
| Plug Code | 9801-320 |
| Plug Code | 9801-320 |
| Plug Code | 9801-320 |
| Plug Code | 9801-320 |
| Pulley | 7930-3252 |
| Pulley | 7930-3251 |
| Pulley | 7930-3105 |
| Pulley | 7930-3105 |
| Pulley | 7930-3288 |
| Rectifier | 7730-5005 |
| Rectifier | 7730-5005 |
| Rectifier | 7730-5005 |
| Rectifier | 7730-5005 |
| Rectifier | 7730-5005 |
| Regulator, Conversion | 8030-305 |
| Regulator, Conversion | 8030-305 |
| Regulator, Conversion | 8030-305 |
| Regulator, Conversion | 8030-305 |
| Regulator, Conversion | 8030-305 |
| Repair Kit, Str | 6930-982 |
| Repair Kit, Str | 6930-982 |
| Repair Kit, Str | 6930-982 |
| Repair Kit, Str | 6930-982 |
| Retainer, Bearing, Alt | 8530-3015 |
| Retainer, Bearing, Alt | 8530-3015 |
| Retainer, Bearing, Alt | 8530-3015 |
| Retainer, Bearing, Alt | 8530-3015 |
| Retainer, Bearing, Alt | 8530-3015 |
| Rotor | 7030-1697 |
| Rotor | 7030-1697 |
| Rotor | 7030-1697 |
| Rotor | 7030-1697 |
| Rotor | 7030-1697 |
| Screw | 9630-3004 9630-3030 9630-3033 9630-3035 9630-3037 9640-4007 |
| Screw | 9630-3004 9630-3030 9630-3033 9630-3035 9630-3037 9640-4007 |
| Screw | 9630-3004 9630-3030 9630-3033 9630-3035 9630-3037 9640-4007 |
| Screw | 9630-3004 9630-3030 9630-3033 9630-3035 9630-3037 9640-4007 |
| Screw | 9630-3004 9630-3030 9630-3033 9630-3035 9630-3037 9640-4007 |
| Spacer, Alt | 9730-3110 |
| Spacer, Alt | 9730-3110 |
| Spacer, Alt | 9730-3110 |
| Spacer, Alt | 9730-3110 |
| Spacer, Alt | 9730-3110 |
| Stator | 7230-7204 |
| Stator | 7230-7204 |
| Stator | 7230-7204 |
| Stator | 7230-7203 |
| Stator | 7230-7204 |
| Terminal Block, Alt | 9930-3001 |
| Terminal Block, Alt | 9930-3001 |
| Terminal Block, Alt | 9930-3001 |
| Terminal Block, Alt | 9930-3001 |
| Terminal Block, Alt | 9930-3001 |
| Terminal, Battery, Alt | 9630-3011 |
| Terminal, Battery, Alt | 9630-3011 |
| Terminal, Battery, Alt | 9630-3011 |
| Terminal, Battery, Alt | 9630-3011 |
| Terminal, Battery, Alt | 9630-3011 |
| Terminal, Ground, Alt | 9630-3045 |
| Terminal, Ground, Alt | 9630-3045 |
| Terminal, Ground, Alt | 9630-3045 |
| Terminal, Ground, Alt | 9630-3045 |
| Terminal, Ground, Alt | 9630-3045 |
| Test Lead, Alt | 9800-EL |
| Test Lead, Alt | 9800-EL |
| Test Lead, Alt | 9800-EL |
| Test Lead, Alt | 9800-EL |
| Test Lead, Alt | 9800-EL |
| Thru Bolt | 9630-3023 |
| Thru Bolt | 9630-3023 |
| Thru Bolt | 9630-3023 |
| Thru Bolt | 9630-3023 |
| Thru Bolt | 9630-3023 |
| Tolerance Ring | 5-203 |
| Tolerance Ring | 5-203 |
| Tolerance Ring | 5-203 |
| Tolerance Ring | 5-203 |
| Washer, Lock | 9730-3001 |
| Washer, Lock | 9730-3001 |
| Washer, Lock | 9730-3001 |
| Washer, Lock | 9730-3001 |
| Washer, Lock | 9730-3001 |
| Washer, Plain | 9700-1011 |
| Washer, Plain | 9700-1011 |
| Washer, Plain | 9700-1011 |
| Washer, Plain | 9700-1011 |
| Washer, Plain | 9700-1011 |