Photo coming soon
FORD · Alternator
AlternatorIR/IFFORD
7751
PIC250-204, 250-204B, 250-204C, 250-204A
Voltage
12V
Amperage
75A
Rotation
CW
26 interchanges5 applications69 components
Note:This is a Ford 3G (75A) Series. This Fits the 1991-93 Ford Escort / Mercury Tracer. The Adjusting Ear is Directly Opposite the Bottom Mounting Ears. The Plug is at the 11:00 Position on All. The Same Unit, But Rated at 95A, Is the 7760 (Which Can Replace the 7751). | This is the Same as the 7751, Except Using a "Load Response" Regulator. This is the Same as the 7793, Except This Unit Uses a Threaded Top Mounting Hole.
Specifications
Full technical detail
- Type
- Alternator
- Manufacturer
- FORD
- Design
- IR/IF
- Voltage
- 12V
- Amperage
- 75A
- Rotation
- CW
- MFR Series
- 3G
- Pulley Design
- S6
- Pulley Groove OD
- 69
- Pulley Code
- 2257
- Plug Code
- 330
- Plug Clock
- 11:00
Vehicle applications
Fits 5 configurations
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Bearing, Ball | 5-2604 5-4700 |
| Bearing, Ball | 5-2600 5-2604 5-4700 |
| Bearing, Ball | 5-2604 5-4700 |
| Bobbin, Rotor | 7150-530A |
| Bobbin, Rotor | 7150-530A |
| Brush Holder Assy, Alt | 7450-5307 |
| Brush Holder Assy, Alt | 7450-5307 |
| Brush Holder Assy, Alt | 7450-5307 |
| Brush Holder Assy, Alt | 7450-5307 |
| Brush, Alt | 7350-514 |
| Bushing, Mounting, Alt | 9750-5040 |
| Coil, Rotor | 7150-530 |
| Collar, Stop, Alt | 9750-5015 |
| Cover, Alt | 9250-5039 |
| Cover, Alt | 9250-5039 |
| Cover, Alt | 9250-5039 |
| Diode, Neg | ADBO-004 ADBO-005 |
| Frame, DE, Alt | 7650-5214 |
| Frame, DE, Alt | 7650-5214 |
| Frame, DE, Alt | 7650-5214 |
| Frame, SRE, Alt | 7550-5207 |
| Frame, SRE, Alt | 7550-5207 |
| Frame, SRE, Alt | 7550-5207 |
| Harness, Repair, Alt | 9850-5001 9850-5002 |
| Insulator, Alt | 9250-5041 |
| Insulator, Alt | 9250-5040 9250-5041 |
| Nut | 9500-1300 9500-1460 |
| Plug Code | 9801-330 |
| Plug Code | 9801-330 |
| Plug Code | 9801-330 |
| Plug Code | 9801-330 |
| Plug, Expansion, Alt | 8450-5008 |
| Plug, Expansion, Alt | 8450-5008 |
| Plug, Expansion, Alt | 8450-5008 |
| Plug, Repair, Alt | 9850-5010 |
| Pulley | 7950-2254 |
| Pulley | 7950-2254 |
| Pulley | 7950-2257 |
| Rectifier | 7750-2517 7750-2517A 7750-2518A 7750-2518B 7750-2518 |
| Rectifier | 7750-2518 |
| Rectifier | 7750-2518 |
| Regulator & Brush Holder | 8050-510B |
| Regulator & Brush Holder | 8050-514A |
| Regulator & Brush Holder | 8050-510B |
| Regulator, Alt | 8050-510 |
| Regulator, Alt | 8050-510 |
| Regulator, Alt | 8050-514 |
| Repair Kit, Str | 6950-1054 |
| Repair Kit, Str | 6950-1054 |
| Repair Kit, Str | 6950-1054 |
| Retainer, Bearing, Alt | 8550-503 |
| Retainer, Bearing, Alt | 8550-503 |
| Retaining Ring, Alt | 9750-5011 |
| Rotor | 7050-2930 |
| Rotor | 7050-2930 |
| Rotor | 7050-2930 |
| Screw | 9650-5013 |
| Screw | 9650-5007 9650-5008 |
| Screw | 9650-5007 9650-5008 9650-5013 |
| Slip Ring, Rotor | 7150-509 7150-509A 7150-509B |
| Stator | 7250-6725 |
| Stator | 7250-6725 |
| Stator | 7250-6725 |
| Test Lead, Alt | 9800-MZ |
| Test Lead, Alt | 9800-MZ |
| Thru Bolt | 9650-5015 |
| Thru Bolt | 9650-5015 |
| Washer, Lock | 9740-4000 |
| Washer, Lock | 9740-4000 |