Photo coming soon
FORD · Alternator
AlternatorIR/IFFORD
7764
PIC250-220C, 250-220A, 250-220, 250-221, 250-222, 250-222B
Voltage
12V
Amperage
130A
Rotation
CW
37 interchanges36 applications121 components
Note:This is Ford 130 Amp (3G) series alt. Supplied w/o pulley | Ford Calls This a 115A, But it is a Large Frame 3G Alternator, so it is Probably Closer to 130A. The Difference Between This, and the 7764 Used Earlier, is the Pulley Diameter. This Unit Uses a 66mm OD Pulley, While the Earlier Version Uses a 57mm OD Pulley. This May Have Something to Do With the Output Rating. | This is a Ford 3G (130A) Series Alternator. This Unit Uses the "V" Shaped Mounting Ears - Both Pointing Downward. The 95A Version of the Same Looking Unit is a 7753. The Same Looking Unit, With a Different Voltage Regulator, is a 7784. | This is the Same as Other 7764 Alternators, Except This Unit Uses an 8-Groove Pulley. The 7791 is the Same as This Version of the 7764, Except the 7791 Has a Battery Terminal Extension.
Specifications
Full technical detail
- Type
- Alternator
- Manufacturer
- FORD
- Design
- IR/IF
- Voltage
- 12V
- Amperage
- 130A
- Rotation
- CW
- MFR Series
- 3G
- Pulley Design
- WO/ PULLEY
- Pulley Groove OD
- 64
- Pulley Code
- 2257
- Plug Code
- 330
- Plug Clock
- 10:00
Vehicle applications
Fits 36 configurations
Domestic(36)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Ford(Car) | Crown Victoria | V8 4.6L 281cid | 1992–1994 |
| Ford(Car) | Crown Victoria | V8 4.6L 281cid | 1993–1994 |
| Ford(Car) | Crown Victoria | V8 4.6L 281cid | 1992–1992 |
| Ford(Van) | E-150 | V8 4.6L 281cid | 2004–2008 |
| Ford(Van) | E-150 | V8 5.4L 330cid | 2004–2008 |
| Ford(Van) | E-150 Club Wagon | V8 4.6L 281cid | 2004–2005 |
| Ford(Van) | E-150 Club Wagon | V8 5.4L 330cid | 2004–2005 |
| Ford(Van) | E-250 | V8 5.4L 330cid | 2004–2008 |
| Ford(Van) | E-250 | V8 4.6L 281cid | 2004–2008 |
| Ford(Van) | E-350 Club Wagon | V10 6.8L 415cid | 2005–2005 |
| Ford(Van) | E-350 Club Wagon | V8 5.4L 330cid | 2004–2005 |
| Ford(Van) | E-350 Econoline | V8 5.4L 330cid | 2007–2007 |
| Ford(Van) | E-350 Super Duty | V10 6.8L 415cid | 2004–2008 |
| Ford(Van) | E-350 Super Duty | V8 5.4L 330cid | 2004–2008 |
| Ford(Medium/Heavy Truck) | E-450 Super Duty | V8 5.4L 330cid Ford | 2006–2008 |
| Ford(Medium/Heavy Truck) | E-450 Super Duty | V10 6.8L 415cid | 2003–2006 |
| Ford(Van) | Econoline | V8 4.6L 281cid | 2006–2006 |
| Ford(Van) | Econoline | V8 5.4L 330cid | 2006–2006 |
| Ford(Truck) | Excursion | V10 6.8L 415cid | 2000–2001 |
| Ford(Truck) | Excursion | V8 5.4L 330cid | 2000–2001 |
| Ford(Truck) | F-150 | V8 5.4L 330cid VIN L; VIN M; VIN Z | 2000–2001 |
| Ford(Truck) | F-150 | V8 5.4L 330cid VIN L; VIN Z | 1999–1999 |
| Ford(Truck) | F-250 | V8 5.4L 330cid | 1999–1999 |
| Ford(Truck) | F-250 Super Duty | V8 5.4L 330cid | 1999–2001 |
| Ford(Truck) | F-250 Super Duty | V10 6.8L 415cid | 1999–2001 |
| Ford(Truck) | F-350 Super Duty | V10 6.8L 415cid | 1999–2001 |
| Ford(Truck) | F-350 Super Duty | V8 5.4L 330cid | 1999–2001 |
| Ford(Medium/Heavy Truck) | F-450 Super Duty | V10 6.8L 415cid Ford | 1999–2002 |
| Ford(Medium/Heavy Truck) | F-450 Super Duty | V10 6.8L 415cid | 1999–2001 |
| Ford(Medium/Heavy Truck) | F-550 Super Duty | V10 6.8L 415cid Ford | 1999–2002 |
| Ford(Medium/Heavy Truck) | F-550 Super Duty | V10 6.8L 415cid | 1999–2002 |
| Ford(Truck) | Lobo | V8 5.4L 330cid | 1999–1999 |
| Ford(Car) | Thunderbird | V8 4.6L 281cid | 1994–1994 |
| Lincoln(Car) | Town Car | V8 4.6L 281cid | 1992–1995 |
| Lincoln(Car) | Town Car | V8 4.6L 281cid | 1992–1992 |
| Mercury(Car) | Cougar | V8 4.6L 281cid | 1994–1994 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Bearing, Ball | 5-2604 5-4700 |
| Bearing, Ball | 5-2604 5-4700 |
| Bearing, Ball | 5-2604 5-4700 |
| Bearing, Ball | 5-2604 5-4700 |
| Bobbin, Rotor | 7150-531A |
| Bobbin, Rotor | 7150-531A |
| Bobbin, Rotor | 7150-531A |
| Bobbin, Rotor | 7150-531A |
| Brush Holder Assy, Alt | 7450-5307 |
| Brush Holder Assy, Alt | 7450-5307 |
| Brush Holder Assy, Alt | 7450-5307 |
| Brush, Alt | 7350-514 |
| Brush, Alt | 7350-514 |
| Brush, Alt | 7350-514 |
| Coil, Rotor | 7150-531 |
| Coil, Rotor | 7150-531 |
| Coil, Rotor | 7150-531 |
| Collar, Stop, Alt | 9750-5015 |
| Collar, Stop, Alt | 9750-5015 |
| Collar, Stop, Alt | 9750-5015 |
| Cover, Alt | 9250-5039 |
| Cover, Alt | 9250-5039 |
| Cover, Alt | 9250-5039 |
| Cover, Alt | 9250-5039 |
| Diode | 7700-10 |
| Diode | 7700-10 |
| Diode | 7700-10 |
| Diode | 7700-10 |
| Frame, DE, Alt | 7650-5217 |
| Frame, DE, Alt | 7650-5217 |
| Frame, DE, Alt | 7650-5217 |
| Frame, DE, Alt | 7650-5217 |
| Frame, SRE, Alt | 7550-5210 |
| Frame, SRE, Alt | 7550-5210 |
| Frame, SRE, Alt | 7550-5210 |
| Frame, SRE, Alt | 7550-5210 |
| Harness, Repair, Alt | 9850-5001 9850-5002 |
| Harness, Repair, Alt | 9850-5001 9850-5002 |
| Harness, Repair, Alt | 9850-5001 9850-5002 |
| Insulator, Alt | 9250-5041 9250-5110 |
| Insulator, Alt | 9250-5041 |
| Insulator, Alt | 9250-5041 |
| Insulator, Alt | 9250-5041 |
| Nut | 9500-1508 |
| Nut | 9500-1460 9500-1508 |
| Nut | 9500-1460 9500-1508 |
| Nut | 9500-1165 9500-1460 9500-1508 |
| Nut | 9500-1300 9500-1460 |
| Plug Code | 9801-330 |
| Plug Code | 9801-330 |
| Plug Code | 9801-330 |
| Plug Code | 9801-330 |
| Plug Code | 9801-330 |
| Plug Code | 9801-330 |
| Plug, Expansion, Alt | 8450-5008 |
| Plug, Expansion, Alt | 8450-5008 |
| Plug, Expansion, Alt | 8450-5008 |
| Plug, Expansion, Alt | 8450-5008 |
| Plug, Repair, Alt | 9850-5010 |
| Plug, Repair, Alt | 9850-5010 |
| Plug, Repair, Alt | 9850-5010 |
| Pulley | 7950-2254 |
| Pulley | 7950-2257 |
| Pulley | 7950-2266 |
| Pulley | 7950-2266 |
| Pulley | 7950-2258 |
| Rectifier | 7750-2519 |
| Rectifier | 7750-2519 |
| Rectifier | 7750-2519A 7750-2519B 7750-2519C 7750-2519 |
| Rectifier | 7750-2519 |
| Regulator & Brush Holder | 8050-510B |
| Regulator & Brush Holder | 8050-510B |
| Regulator & Brush Holder | 8050-510B |
| Regulator & Brush Holder | 8050-510B |
| Regulator & Brush Holder | 8050-510B |
| Regulator, Alt | 8050-510 |
| Regulator, Alt | 8050-510 |
| Regulator, Alt | 8050-510 |
| Regulator, Alt | 8050-510HD 8050-510 |
| Repair Kit, Str | 6950-1054 |
| Repair Kit, Str | 6950-1054 |
| Repair Kit, Str | 6950-1054 |
| Repair Kit, Str | 6950-1054 |
| Repair Kit, Str | 6950-1054 |
| Retainer, Bearing, Alt | 8550-503 |
| Retainer, Bearing, Alt | 8550-503 |
| Retainer, Bearing, Alt | 8550-503 |
| Retainer, Bearing, Alt | 8550-503 |
| Retaining Ring, Alt | 9750-5011 |
| Retaining Ring, Alt | 9750-5011 |
| Retaining Ring, Alt | 9750-5011 |
| Rotor | 7050-2931 |
| Rotor | 7050-2931 |
| Rotor | 7050-2931 |
| Rotor | 7050-2931 |
| Screw | 9650-5007 9650-5008 9650-5013 |
| Screw | 9650-5007 9650-5008 9650-5013 |
| Screw | 9650-5007 9650-5008 9650-5013 |
| Screw | 9650-5007 9650-5008 9650-5013 |
| Slip Ring, Rotor | 7150-509 7150-509A 7150-509B |
| Slip Ring, Rotor | 7150-509 7150-509A 7150-509B |
| Slip Ring, Rotor | 7150-509 7150-509A 7150-509B |
| Spring, Brush, Alt | 9450-5003 |
| Spring, Brush, Alt | 9450-5003 |
| Spring, Brush, Alt | 9450-5003 |
| Stator | 7250-6726 7250-6726A |
| Stator | 7250-6726 |
| Stator | 7250-6726 |
| Stator | 7250-6726 |
| Test Lead, Alt | 9800-MZ |
| Test Lead, Alt | 9800-MZ |
| Test Lead, Alt | 9800-MZ |
| Thru Bolt | 9650-5015 |
| Thru Bolt | 9650-5015 |
| Thru Bolt | 9650-5015 |
| Thru Bolt | 9650-5015 |
| Washer, Lock | 9740-4000 |
| Washer, Lock | 9730-3001 |
| Washer, Lock | 9730-3001 |
| Washer, Lock | 9730-3001 |
| Washer, Lock | 9730-3001 9740-4000 |