Photo coming soon
FORD · Alternator
AlternatorIR/IFFORD
7775
PIC250-434, 250-280A, 250-280
Voltage
12V
Amperage
130A
Rotation
CW
28 interchanges21 applications61 components
Note:This is Probably Very Similar to the 7775 Used on North American Cougar's. | This is a Later Version of the 7775, According to Visteon. | This is a Ford 3G (130A) Series Alternator for Ford Contour and Mercury Mystique. This Has a Narrow Mounting Spool at 6:00, and a Slightly Longer Adjusting Ear at 1:00. There is No Rear Mounting Ear. Ford Has Issued a TSB (#98-9-10) About This Unit Possibly Not Charging in the Vehicle Due to a Bad Connection at the B+ Terminal. The Suggested Repair is to Replace the B+ Cable (#F5RZ-14300-EA) and Tighten Properly, or, if the Terminal on the Alternator is Damaged, Replace the Complete Unit, as Well as the Cable. This Only Applies to the 1995-98 Contour / Mystique.
Specifications
Full technical detail
- Type
- Alternator
- Manufacturer
- FORD
- Design
- IR/IF
- Voltage
- 12V
- Amperage
- 130A
- Rotation
- CW
- MFR Series
- 3G
- Pulley Design
- S6
- Pulley Groove OD
- 0
- Pulley Code
- 2257
- Plug Code
- 332
- Plug Clock
- 10:00
Vehicle applications
Fits 21 configurations
Domestic(7)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Ford(Car) | Contour | V6 2.5L 2450cc 155cid | 1995–2000 |
| Ford(Car) | Contour | V6 2.5L 2450cc 155cid | 2000–2000 |
| Ford(Car) | Mystique | V6 2.5L 2450cc 155cid | 1997–2000 |
| Mercury(Car) | Cougar | V6 2.5L 2450cc 155cid | 2000–2001 |
| Mercury(Car) | Cougar | V6 2.5L 2450cc 155cid | 1999–1999 |
| Mercury(Car) | Mystique | V6 2.5L 2450cc 155cid | 2000–2000 |
| Mercury(Car) | Mystique | V6 2.5L 2450cc 155cid | 1995–1999 |
International(14)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Ford(Europe Car) | Cougar 2500 | V6 | 1998–2002 |
| Ford(Europe Car) | MONDEO I (GBP) | Eng.SEA 2.5 i 24V 125kw SEA | 1994–1996 |
| Ford(Europe Car) | MONDEO I Estate (BNP) | Eng.SEA 2.5 i 24V 125kw SEA | 1995–1996 |
| Ford(Europe Car) | MONDEO I Saloon (GBP) | Eng.SEA 2.5 i 24V 125kw SEA | 1994–1996 |
| Ford(Europe Car) | MONDEO II (BAP) | Eng.SEB, SEC 2.5 24V 125kw "SEB, SEC" | 2000–2000 |
| Ford(Europe Car) | MONDEO II (BAP) | Eng.SEB, SEC 2.5 24V 125kw SEB, SEC | 2000–2000 |
| Ford(Europe Car) | MONDEO II (BAP) | Eng.SGA 2.5 ST 200 151kw SGA | 1999–2000 |
| Ford(Europe Car) | MONDEO II Estate (BNP) | Eng.SEB, SEC 2.5 24V 125kw SEB, SEC | 1999–2000 |
| Ford(Europe Car) | MONDEO II Estate (BNP) | Eng.SGA 2.5 ST 200 151kw SGA | 1999–2000 |
| Ford(Europe Car) | MONDEO II Estate (BNP) | Eng.SEB, SEC 2.5 24V 125kw "SEB, SEC" | 1999–2000 |
| Ford(Europe Car) | MONDEO II Saloon (BFP) | Eng.LCBD, SEB, SEC 2.5 24V 125kw LCBD, SEB, SEC | 2000–2000 |
| Ford(Europe Car) | MONDEO II Saloon (BFP) | Eng.LCBD, SEB, SEC 2.5 24V 125kw "LCBD, SEB, SEC" | 2000–2000 |
| Ford(Europe Car) | MONDEO II Saloon (BFP) | Eng.SGA 2.5 ST 200 151kw SGA | 1999–2000 |
| Ford(Europe Car) | Mondeo I 2500 | V6, Duratec | 1993–2000 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Bearing, Ball | 5-2604 5-4700 |
| Bearing, Ball | 5-2604 5-4700 |
| Bearing, Ball | 5-2604 5-4700 |
| Bobbin, Rotor | 7150-531A |
| Bobbin, Rotor | 7150-531A |
| Brush Holder Assy, Alt | 7450-5307 |
| Brush Holder Assy, Alt | 7450-5307 |
| Brush, Alt | 7350-514 |
| Cap, Alt | 8450-5009 |
| Cap, Alt | 8450-5009 |
| Coil, Rotor | 7150-531 |
| Collar, Stop, Alt | 9750-5015 |
| Collar, Stop, Alt | 9750-5015 |
| Cover, Alt | 9250-5039 |
| Diode | 7700-10 |
| Frame, DE, Alt | 7650-5222 |
| Frame, DE, Alt | 7650-5222 |
| Frame, DE, Alt | 7650-5222 |
| Frame, SRE, Alt | 7550-5210 |
| Frame, SRE, Alt | 7550-5210 |
| Frame, SRE, Alt | 7550-5217 |
| Harness, Repair, Alt | 9850-5001 9850-5002 |
| Insulator, Alt | 9250-5041 |
| Insulator, Alt | 9250-5041 9250-5110 |
| Nut | 9500-1165 9500-1300 9500-1460 9500-1508 |
| Nut | 9500-1300 9500-1508 |
| Plug Code | 9801-332 |
| Plug Code | 9801-332 |
| Plug Code | 9801-332 |
| Plug, Expansion, Alt | 8450-5008 |
| Plug, Expansion, Alt | 8450-5008 |
| Plug, Repair, Alt | 9850-5010 |
| Pulley | 7950-2257 |
| Pulley | 7950-2257 |
| Pulley | 7950-2257 |
| Rectifier | 7750-2519A 7750-2519B 7750-2519C 7750-2519 |
| Rectifier | 7750-2519 |
| Regulator, Alt | 8050-513 |
| Regulator, Alt | 8050-513 |
| Regulator, Alt | 8050-513 |
| Repair Kit, Str | 6950-1054 |
| Repair Kit, Str | 6950-1054 |
| Retainer, Bearing, Alt | 8550-503 |
| Retainer, Bearing, Alt | 8550-503 |
| Retaining Ring, Alt | 9750-5011 |
| Rotor | 7050-2931 |
| Rotor | 7050-2931 |
| Rotor | 7050-2931 |
| Screw | 9650-5007 9650-5008 9650-5013 |
| Screw | 9650-5007 9650-5008 9650-5013 |
| Slip Ring, Rotor | 7150-509 7150-509A 7150-509B |
| Spring, Brush, Alt | 9450-5003 |
| Stator | 7250-6726 7250-6726A |
| Stator | 7250-6726 |
| Terminal, Battery, Alt | 9650-5620 |
| Test Lead, Alt | 9800-MG |
| Test Lead, Alt | 9800-MG |
| Thru Bolt | 9650-5015 |
| Thru Bolt | 9650-5015 |
| Washer, Lock | 9730-3001 9740-4000 |
| Washer, Lock | 9730-3001 9740-4000 |