Photo coming soon
DELCO · Alternator
AlternatorIR/EFDELCO
7971
PIC240-856, 240-856B, 240-856A
Voltage
12V
Amperage
130A
Rotation
BI
11 interchanges96 applications66 components
Note:The 7971 is a 130A Can Use For the Lower Amp 7666 and 8010 (Both 100A). All Have a Special B+ Insulator With a Cable Guide, and the "R" Terminal Stud is Located in "I" Terminal Hole. Higher Amp Alternatives Are: 7665 (145-160A) 5/16" B+ 10-24 "R" Terminal No "I" Terminal 6 Avalanche Diodes Amperage Depends on Pulley Diameter. | This is the Same Unit as the 240-856, Except This Unses the Later Rotor Shaft, and Larger Rear Bearing. The 7971 is a 130A Can Use For the Lower Amp 7666 and 8010 (Both 100A). All Have a Special B+ Insulator With a Cable Guide, and the "R" Terminal Stud is Located in "I" Terminal Hole. Higher Amp Alternatives Are: 7665 (145-160A) 5/16" B+ 10-24 "R" Terminal No "I" Terminal 6 Avalanche Diodes Amperage Depends on Pulley Diameter.
Specifications
Full technical detail
- Type
- Alternator
- Manufacturer
- DELCO
- Design
- IR/EF
- Voltage
- 12V
- Amperage
- 130A
- Rotation
- BI
- MFR Series
- 21SI
- Pulley Design
- S7
- Pulley Groove OD
- 57
- Plug Code
- 151
- Plug Clock
- 12:00
Vehicle applications
Fits 96 configurations
Domestic(96)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | B7 | L6 7.2L 441cid Caterpillar | 1998–2002 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | B7 | 6 Cyl. 6.6L 403cid Caterpillar | 1999–2000 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | B7 | L6 6.6L 403cid Caterpillar | 1994–1998 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | C4500 Kodiak | Caterpillar C7 | 1997–2002 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | C4500 Kodiak | Caterpillar | 1998–2002 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | C4500 Kodiak | Caterpillar | 1997–2002 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | C50 | Caterpillar | 1998–2002 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | C50 | Caterpillar | 1994–2002 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | C5500 Kodiak | Caterpillar | 1994–2002 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | C5500 Kodiak | Caterpillar C7 | 1997–2002 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | C5500 Kodiak | Caterpillar | 1998–2002 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | C5500 Kodiak | V8 6.0L 366cid General Motors LS0 | 1990–1991 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | C60 | Caterpillar | 1994–2002 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | C60 | Caterpillar | 1998–2002 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | C60 | V8 6.0L 366cid General Motors LS0 | 1989–1990 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | C60 Kodiak | Caterpillar C7 | 1997–1999 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | C60 Kodiak | L6 6.6L 403cid Caterpillar | 1994–1996 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | C6500 Kodiak | L6 7.2L 441cid Caterpillar | 1999–2002 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | C6500 Kodiak | L6 6.6L 403cid Caterpillar | 1997–1998 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | C6500 Kodiak | L6 7.2L 441cid | 1997–1998 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | C6500 Kodiak | Caterpillar | 1994–1996 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | C70 | Caterpillar | 1998–2002 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | C70 | Caterpillar | 1994–2002 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | C70 | V8 6.0L 366cid General Motors LS0 | 1989–1990 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | C70 Kodiak | L6 6.6L 403cid Caterpillar | 1994–1996 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | C7500 Kodiak | L6 7.2L 441cid Caterpillar | 1999–2002 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | C7500 Kodiak | L6 6.6L 403cid Caterpillar | 1997–1998 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | C7500 Kodiak | 6 Cyl. 7.2L 441cid | 1997–1998 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | C7500 Kodiak | Caterpillar | 1994–1996 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | C80 | Caterpillar | 1998–2002 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | C80 | Caterpillar | 1994–2000 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | F6 Series | Caterpillar | 1997–1998 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | F7 Series | Caterpillar | 1997–1998 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | Kodiak C8500 | Caterpillar | 1998–2002 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | Kodiak C8500 | Caterpillar C7 | 1997–2002 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | Kodiak C8500 | Caterpillar | 1994–2002 |
| Chevrolet(Van) | P30 | V8 6.2L 379cid | 1991–1993 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | P6000 | L6 6.6L 403cid Caterpillar | 1995–1996 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | P7 | Caterpillar | 1995–1996 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | T5500 | Caterpillar | 1997–2002 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | T5500 | Caterpillar | 1997–1998 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | T6500 | L6 7.2L 441cid Caterpillar | 1998–2002 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | T6500 | L6 6.6L 403cid Caterpillar | 1997–1998 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | T6500 | 6 Cyl. 7.2L 441cid | 1997–1997 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | T7500 | L6 7.2L 441cid Caterpillar | 1998–2002 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | T7500 | L6 6.6L 403cid Caterpillar | 1997–1998 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | T7500 | 6 Cyl. 7.2L 441cid | 1997–1997 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | T8500 Series | Caterpillar | 1997–2002 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | T8500 Series | Caterpillar | 1997–1998 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | B7 | L6 7.2L 441cid Caterpillar | 1998–2002 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | B7 | 6 Cyl. 6.6L 403cid Caterpillar | 1999–2000 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | B7 | L6 6.6L 403cid Caterpillar | 1994–1998 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | C4500 Topkick | Caterpillar | 1997–2002 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | C4500 Topkick | Caterpillar | 1998–2002 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | C4500 Topkick | Caterpillar C7 | 1997–2002 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | C5000 | Caterpillar | 1998–2002 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | C5000 | Caterpillar | 1994–2002 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | C5000 Topkick | V8 6.0L 366cid General Motors LS0 | 1990–1991 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | C5500 Topkick | Caterpillar | 1998–2002 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | C5500 Topkick | Caterpillar C7 | 1997–2002 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | C5500 Topkick | Caterpillar | 1994–2002 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | C6000 | Caterpillar | 1998–2002 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | C6000 | Caterpillar | 1994–2000 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | C6000 | V8 6.0L 366cid General Motors LS0 | 1989–1990 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | C6000 Topkick | L6 6.6L 403cid Caterpillar | 1994–1996 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | C6500 Topkick | L6 7.2L 441cid Caterpillar | 1999–2002 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | C6500 Topkick | L6 6.6L 403cid | 1999–2000 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | C6500 Topkick | L6 7.2L 441cid | 1997–1998 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | C6500 Topkick | L6 6.6L 403cid Caterpillar | 1997–1998 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | C6500 Topkick | L6 6.6L 403cid | 1994–1996 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | C7000 | Caterpillar | 1998–2002 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | C7000 | Caterpillar | 1994–2002 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | C7000 | V8 6.0L 366cid General Motors LS0 | 1989–1990 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | C7000 Topkick | L6 6.6L 403cid Caterpillar | 1994–1996 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | C7500 Topkick | L6 7.2L 441cid Caterpillar | 1999–2002 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | C7500 Topkick | L6 6.6L 403cid Caterpillar | 1997–1998 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | C7500 Topkick | L6 7.2L 441cid | 1997–1998 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | C7500 Topkick | Caterpillar | 1994–1996 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | C80 | Caterpillar | 1998–2002 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | C80 | Caterpillar | 1994–2000 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | F6 Series | Caterpillar | 1997–1998 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | F7 Series | Caterpillar | 1997–1998 |
| GMC(Van) | P3500 | V8 6.2L 379cid | 1991–1993 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | P6500 | L6 6.6L 403cid Caterpillar | 1995–1996 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | P7 | Caterpillar | 1995–1996 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | T5500 | Caterpillar | 1997–2002 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | T5500 | Caterpillar | 1997–1998 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | T6500 | L6 7.2L 441cid Caterpillar | 1998–2002 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | T6500 | L6 6.6L 403cid Caterpillar | 1997–1998 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | T7500 | L6 7.2L 441cid Caterpillar | 1998–2002 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | T7500 | L6 6.6L 403cid Caterpillar | 1997–1998 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | T8500 | Caterpillar | 1997–2002 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | T8500 | Caterpillar | 1997–1998 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | Topkick C8500 | Caterpillar | 1994–2002 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | Topkick C8500 | Caterpillar | 1998–2002 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | Topkick C8500 | Caterpillar C7 | 1997–2002 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Bearing, Ball | 5-6200 |
| Bearing, Ball | 5-6200 |
| Bearing, Ball | 5-6200 |
| Brush Holder Assy, Alt | 7440-4604 |
| Brush Holder Assy, Alt | 7440-4604 |
| Brush Holder Assy, Alt | 7440-4604 |
| Brush Set | 7340-205B |
| Brush Set | 7340-205B |
| Brush, Alt | 7340-205 |
| Brush, Alt | 7340-205 |
| Bushing, Mounting, Alt | 9740-4115 |
| Capacitor | 8640-402 |
| Capacitor | 8640-402 |
| Connector, Alt | 9940-4612 |
| Connector, Alt | 9940-4612 |
| Diode Trio | 7740-104 |
| Diode Trio | 7740-104 |
| Diode Trio | 7740-104 |
| Fan, Alt | 7840-400 |
| Fan, Alt | 7840-400 |
| Fan, Alt | 7840-400 |
| Frame, DE, Alt | 7640-4129 |
| Frame, DE, Alt | 7640-4129 |
| Frame, DE, Alt | 7640-4129 |
| Frame, SRE, Alt | 7540-4123 |
| Frame, SRE, Alt | 7540-4151 |
| Insulator, Alt | 9240-4052 |
| Insulator, Alt | 9240-4052 |
| Insulator, Alt | 9240-4052 |
| Nut | 9500-1116 9500-1224 9500-1302 9500-1459 |
| Nut | 9500-1116 9500-1224 9500-1302 9500-1459 |
| Plug Code | 9801-151 |
| Plug Code | 9801-151 |
| Plug Code | 9801-151 |
| Pulley | 7940-1751 7940-1754 |
| Pulley | 7940-1751 |
| Rectifier | 7740-1120 |
| Rectifier | 7740-1120 |
| Rectifier | 7740-1115 |
| Regulator, Alt | 8040-6244 |
| Regulator, Alt | 8040-6244 |
| Regulator, Alt | 8040-6244 |
| Retainer, Bearing, Alt | 8540-4102 |
| Retainer, Bearing, Alt | 8540-4102 |
| Rotor | 7040-2990A |
| Rotor | 7040-2988 |
| Rotor | 7040-2988 |
| Screw | 9640-4008 9640-4048 9640-4056 9640-4060 9640-4690 9640-4010 |
| Screw | 9640-4008 9640-4048 9640-4056 9640-4060 9640-4070 9640-4010 |
| Slip Ring, Rotor | 7140-401 |
| Stator | 7240-6156 |
| Stator | 7240-6155 |
| Stator | 7240-6156 |
| Terminal Kit, I, Alt | 9640-4645 |
| Terminal Kit, I, Alt | 9640-4645 |
| Terminal, Battery, Alt | 9640-4632A |
| Terminal, Battery, Alt | 9640-4632A |
| Test Lead, Alt | 9800-C |
| Test Lead, Alt | 9800-C |
| Thru Bolt | 9640-4109 |
| Thru Bolt | 9640-4109 |
| Thru Bolt | 9640-4109 |
| Washer, Lock | 9700-1512 |
| Washer, Lock | 9700-1512 |
| Washer, Plain | 9740-4050 |
| Washer, Plain | 9740-4050 |