Photo coming soon
DELCO · Alternator
AlternatorIR/EFDELCO
8099
PIC240-4002B, 240-4002E
Voltage
12V
Amperage
105A
Rotation
CW
7 interchanges22 applications31 components
Note:This is a Delco 19SI Alternator - the 19SI Looks Like the 21SI, Except Having a Single Bottom Mounting Foot (Like the 10SI, etc.), Instead of Two (Like the 21SI). 8099 Has a Different D.E. Housing than 8098. The End of the Spool on the Pivot Ear Extends 3mm Longer Than the 8098. Thus if Trying to Use 8098 to Replace 8099 the Belt Does Not Line Up Right on the Vehicle.
Specifications
Full technical detail
- Type
- Alternator
- Manufacturer
- DELCO
- Design
- IR/EF
- Voltage
- 12V
- Amperage
- 105A
- Rotation
- CW
- MFR Series
- 19SI
- Pulley Design
- WO/ PULLEY
- Pulley Groove OD
- 0
- Plug Code
- 154
- Plug Clock
- 6:00
Vehicle applications
Fits 22 configurations
Domestic(22)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Apache(Sprayer) | Apache | 790 Cummins 4BT, 3.9L | 1999–2007 |
| Apache(Sprayer) | Apache | 790 Cummins 6Cyl. Dsl. | 1999–2007 |
| Apache(Sprayer) | Apache Plus | 790 Cummins 4BT, 3.9L | 1999–2007 |
| Apache(Sprayer) | Apache Plus | 790 Cummins 6Cyl. Dsl. | 1999–2007 |
| Apache(Sprayer) | Apache Plus | 890 Cummins Diesel | 1999–2007 |
| Hyster(Forklift) | H120XM Various | 1999–2007 | |
| Hyster(Forklift) | H230HD Various | 2002–2007 | |
| Hyster(Forklift) | H280HD Various | 2002–2007 | |
| Ingersoll Rand(Roller) | 100 Cummins Diesel | 1999–2007 | |
| Macdon(Windrower) | 9250 | 1999–2005 | |
| New Holland Industrial(Sprayer) | SF550 | Cummins 6Cyl. Dsl. | 1999–2007 |
| Prairie(Windrower) | 4900 Series | 1999–2005 | |
| Premier(Windrower) | 2940 | 1999–2005 | |
| Premier(Windrower) | 2950 | 1999–2005 | |
| Westward(Windrower) | 9352 | 2001–2006 | |
| Westward(Windrower) | 9250 Cummins 4BT, 3.9L | 1999–2007 | |
| Westward(Windrower) | 9350 Cummins 4BT, 3.9L | 1999–2007 | |
| Willmar(Sprayer) | Eagle | 8100 Cummins Diesel | 1997–2007 |
| Willmar(Sprayer) | Eagle | 8200 Cummins Diesel | 1997–2007 |
| Willmar(Sprayer) | Eagle | 8400 Cummins Diesel | 1997–2007 |
| Willmar(Sprayer) | Eagle | 8450 Cummins Diesel | 1999–2007 |
| Willmar(Sprayer) | Eagle | 8500 Cummins Diesel | 1999–2004 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Bearing, Ball | 5-6200 |
| Bearing, Needle Roller | 4-2414 |
| Brush Holder Assy, Alt | 7440-4604 |
| Brush Holder Assy, Alt | 7440-4604 |
| Brush Holder, Alt | 7440-4604A 7440-4604B |
| Capacitor | 8640-402 |
| Capacitor | 8640-402 |
| Connector, Alt | 9640-4054A |
| Diode Trio | 7740-104 |
| Fan, Alt | 7840-400 |
| Frame, DE, Alt | 7640-4180 |
| Frame, SRE, Alt | 7540-4160 |
| Frame, SRE, Alt | 7540-4160 |
| Nut | 9500-1308 |
| Nut | 9500-1116 9500-1302 |
| Plug Code | 9801-0 |
| Plug Code | 9801-154 |
| Rectifier | 7740-1115 |
| Rectifier | 7740-1115 |
| Regulator, Alt | 8040-6244 8040-6245 |
| Regulator, Alt | 8040-6245 |
| Retainer, Bearing, Alt | 8540-4102 |
| Retainer, Bearing, Alt | 8540-4102 |
| Rotor | 7040-2990 |
| Screw | 9640-4008 9640-4048 9640-4056 9640-4060 9640-4010 |
| Spring, Brush, Alt | 9440-4902 |
| Stator | 7240-6155 |
| Terminal Kit, Batt, Alt | 9640-4652 |
| Test Lead, Alt | 9800-C |
| Thru Bolt | 9640-4105A |
| Vibration Dampener, Alt | 9140-4732 |