
AlternatorIR/EFDELCO
8098
PIC240-4002A, 240-4002
Voltage
12V
Amperage
105A
Rotation
CW
7 interchanges22 applications36 components
Note:This is a Delco 19SI Alternator - the 19SI Looks Like the 21SI, Except Having a Single Bottom Mounting Foot (Like the 10SI, etc.), Instead of Two (Like the 21SI).
Specifications
Full technical detail
- Type
- Alternator
- Manufacturer
- DELCO
- Design
- IR/EF
- Voltage
- 12V
- Amperage
- 105A
- Rotation
- CW
- MFR Series
- 19SI
- Pulley Design
- WO/ PULLEY
- Pulley Groove OD
- 0
- Plug Code
- 151
- Plug Clock
- 6:00
Vehicle applications
Fits 22 configurations
Domestic(22)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Apache(Sprayer) | Apache | 790 Cummins 4BT, 3.9L | 1999–2007 |
| Apache(Sprayer) | Apache | 790 Cummins 6Cyl. Dsl. | 1999–2007 |
| Apache(Sprayer) | Apache Plus | 790 Cummins 6Cyl. Dsl. | 1999–2007 |
| Apache(Sprayer) | Apache Plus | 790 Cummins 4BT, 3.9L | 1999–2007 |
| Apache(Sprayer) | Apache Plus | 890 Cummins Diesel | 1999–2007 |
| Hyster(Forklift) | H120XM Various | 1999–2007 | |
| Hyster(Forklift) | H230HD Various | 2002–2007 | |
| Hyster(Forklift) | H280HD Various | 2002–2007 | |
| Ingersoll Rand(Roller) | 100 Cummins Diesel | 1999–2007 | |
| Macdon(Windrower) | 9250 | 1999–2005 | |
| New Holland Industrial(Sprayer) | SF550 | Cummins 6Cyl. Dsl. | 1999–2007 |
| Prairie(Windrower) | 4900 Series | 1999–2005 | |
| Premier(Windrower) | 2940 | 1999–2005 | |
| Premier(Windrower) | 2950 | 1999–2005 | |
| Westward(Windrower) | 9352 | 2001–2006 | |
| Westward(Windrower) | 9250 Cummins 4BT, 3.9L | 1999–2007 | |
| Westward(Windrower) | 9350 Cummins 4BT, 3.9L | 1999–2007 | |
| Willmar(Sprayer) | Eagle | 8100 Cummins Diesel | 1997–2007 |
| Willmar(Sprayer) | Eagle | 8200 Cummins Diesel | 1997–2007 |
| Willmar(Sprayer) | Eagle | 8400 Cummins Diesel | 1997–2007 |
| Willmar(Sprayer) | Eagle | 8450 Cummins Diesel | 1999–2007 |
| Willmar(Sprayer) | Eagle | 8500 Cummins Diesel | 1999–2004 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Bearing, Ball | 5-6200 |
| Bearing, Ball | 5-4200 5-6200 |
| Bearing, Needle Roller | 4-2414 |
| Bearing, Needle Roller | 4-2414 |
| Brush Holder Assy, Alt | 7440-4604 |
| Brush Holder Assy, Alt | 7440-4604 |
| Brush Holder, Alt | 7440-4604A 7440-4604B |
| Brush Holder, Alt | 7440-4604A 7440-4604B |
| Brush Set | 7340-230B |
| Brush, Alt | 7340-205A |
| Capacitor | 8640-402 |
| Capacitor | 8640-402 |
| Diode Trio | 7740-104 |
| Diode Trio | 7740-104 |
| Frame, DE, Alt | 7640-4180 |
| Frame, DE, Alt | 7640-4180 |
| Frame, SRE, Alt | 7540-4160 |
| Frame, SRE, Alt | 7540-4160 |
| Insulator, Alt | 9240-4008 |
| Nut | 9500-1308 |
| Nut | 9500-1308 |
| Plug Code | 9801-151 |
| Plug Code | 9801-151 |
| Rectifier | 7740-1170 |
| Rectifier | 7740-1118 |
| Regulator, Alt | 8040-6244 8040-6245 |
| Regulator, Alt | 8040-6244 8040-6245 |
| Retainer, Bearing, Alt | 8540-4102 |
| Retainer, Bearing, Alt | 8540-4102 |
| Rotor | 7040-2990 |
| Rotor | 7040-2990 |
| Spring, Brush, Alt | 9440-4902 |
| Spring, Brush, Alt | 9440-4902 |
| Stator | 7240-6155 |
| Stator | 7240-6155 |
| Test Lead, Alt | 9800-C |