Photo coming soon
DELCO · Alternator
AlternatorIR/IFDELCO
8220
PIC240-6127, 240-6127A
Voltage
12V
Amperage
105A
Rotation
CW
13 interchanges3 applications48 components
Note:This is a CS130D Alternator Used on 1997-On Acura CL and Honda Accord. The Plug is the NDenso Style Square Plug ("G-C-L-F"). There are Two Mounting Ears (2:00 and 6:00 - Similar to a 13122, 14000, etc.), With the Plug Behind the 2:00 Ear.
Specifications
Full technical detail
- Type
- Alternator
- Manufacturer
- DELCO
- Design
- IR/IF
- Voltage
- 12V
- Amperage
- 105A
- Rotation
- CW
- MFR Series
- CS130D
- Pulley Design
- S6
- Pulley Groove OD
- 65
- Plug Code
- 296
- Plug Clock
- 2:00
Vehicle applications
Fits 3 configurations
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Bearing, Ball | 5-3500 5-4700 |
| Bearing, Ball | 5-3500 5-4700 |
| Brush Holder Assy, Alt | 7440-4609 |
| Brush Holder Assy, Alt | 7440-4609 |
| Brush Holder, Alt | 7440-4609A |
| Brush, Alt | 7340-219 7340-220 |
| Cap, Alt | 9140-4725 |
| Cover, Alt | 8440-4037 |
| Fan, Rotor | 7840-413 |
| Frame, DE, Alt | 7640-4184 |
| Frame, DE, Alt | 7640-4184 |
| Frame, SRE, Alt | 7540-4175 |
| Frame, SRE, Alt | 7540-4175 |
| Grease, Heat Transfer | 9900-101 |
| Grease, Heat Transfer | 9900-101 |
| Insulator, Alt | 9240-4059 |
| Insulator, Alt | 9240-4059 9240-4065 9240-4066 |
| Nut | 9500-1300 |
| Nut | 9500-1300 |
| Plug Code | 9801-296 |
| Plug Code | 9801-296 |
| Pulley | 7940-1286 |
| Pulley | 7940-1286 |
| Rectifier | 7740-1133 |
| Rectifier | 7740-1133A |
| Regulator, Alt | 8040-6289 |
| Regulator, Alt | 8040-6289 |
| Repair Kit, Alt | 9940-4654 |
| Repair Kit, Str | 6940-1006 |
| Retainer, Bearing, Alt | 8540-4106 |
| Retainer, Bearing, Alt | 8540-4106 |
| Rotor | 7040-1687 |
| Rotor | 7040-1687 |
| Screw | 9640-4041 9640-4040 |
| Screw | 9640-4041 9640-4041A 9640-4047 9640-4040 |
| Slip Ring, Rotor | 7140-440 |
| Slip Ring, Rotor | 7140-440 |
| Spacer, Alt | 9740-4080 |
| Spacer, Alt | 9740-4080 |
| Stator | 7240-6128 |
| Stator | 7240-6128 |
| Terminal, Battery, Alt | 9640-4641 |
| Test Lead, Alt | 9800-HC |
| Test Lead, Alt | 9800-HC |
| Thru Bolt | 9640-4135 |
| Thru Bolt | 9640-4135 |
| Washer, Lock | 9740-4000 |
| Washer, Lock | 9740-4000 |