Photo coming soon
DELCO · Alternator
AlternatorIR/IFDELCO
8245
PIC240-6198, 240-6198A, 240-6440
Voltage
12V
Amperage
105A
Rotation
CW
16 interchanges8 applications59 components
Note:This is a Delco AD230 Series Alternator for the 2001-02 Buick LeSabre and Pontiac Bonneville With the 3.8L (Without SC) Engine. This is the Same as the 8245, Except for the Regulator # - the 8245 Uses #10483777 and the 8285 Uses #10453673. These Regulators Will Interchange, and So the 8245 and 8285 Can Be Used in Place of Each Other; in Fact GM Has Superseded the 8245 to 8285 (10464421 to 10464439). In 8/2008 Lester Decided to Supersede the 8285 Back to the 8245. | This is the Same as the Earlier 8285, Except the OE # for the Rear Cover is Different. It Should Interchange. In 8/2008 Lester Decided to Supersede the 8285 Back to the 8245. | This is a Delco AD230 Series Alternator for the 2000 Buick LeSabre. This Unit Has the Same Basic Mount-up as the 8197-7, 8228-7, 8229-7, 8230-4, etc. The 8285 is a Later Version Which Has a Different Regulator OE #, But the Regulators Interchange, So the 8245 and 8285 Can Be Used in Place of Each Other, if Desired.
Specifications
Full technical detail
- Type
- Alternator
- Manufacturer
- DELCO
- Design
- IR/IF
- Voltage
- 12V
- Amperage
- 105A
- Rotation
- CW
- MFR Series
- AD230
- Pulley Design
- S6
- Pulley Groove OD
- 57
- Pulley Code
- 1272
- Plug Code
- 314
- Plug Clock
- 12:00
Vehicle applications
Fits 8 configurations
Domestic(8)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Buick(Car) | LeSabre | V6 3.8L 3800cc 231cid | 2003–2004 |
| Buick(Car) | LeSabre | V6 3.8L 3800cc 231cid | 2001–2002 |
| Buick(Car) | LeSabre | V6 3.8L 3800cc 231cid | 2000–2000 |
| Pontiac(Car) | Bonneville | V6 3.8L 3800cc 231cid | 2004–2004 |
| Pontiac(Car) | Bonneville | V6 3.8L 3800cc 231cid wo/Supercharger | 2003–2003 |
| Pontiac(Car) | Bonneville | V6 3.8L 3800cc 231cid wo/Supercharger | 2002–2002 |
| Pontiac(Car) | Bonneville | V6 3.8L 3800cc 231cid VIN K | 2001–2001 |
| Pontiac(Car) | Bonneville | V6 3.8L 3800cc 231cid | 2000–2000 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Bearing, Ball | 5-3500 |
| Bearing, Ball | 5-3500 |
| Brush Holder Assy, Alt | 7440-4612 |
| Brush Holder Assy, Alt | 7440-4612 |
| Brush Holder Assy, Alt | 7440-4612 |
| Cover, Alt | 8440-4035 8440-4110 |
| Cover, Alt | 8440-4043 |
| Cover, Alt | 8440-4035 8440-4110 |
| Frame, DE, Alt | 7640-4174 |
| Frame, DE, Alt | 7640-4174 |
| Frame, DE, Alt | 7640-4174 |
| Frame, SRE, Alt | 7540-4159 |
| Frame, SRE, Alt | 7540-4159 |
| Frame, SRE, Alt | 7540-4159 |
| Grease, Heat Transfer | 9900-101 |
| Insulator, Alt | 9240-4054 9240-4056 |
| Insulator, Alt | 9240-4054 9240-4056 |
| Insulator, Alt | 9240-4054 9240-4056 |
| Insulator, Rect | 9240-4057 |
| Insulator, Rect | 9240-4057 |
| Insulator, Rect | 9240-4057 |
| Nut | 9500-1300 |
| Nut | 9500-1300 |
| Nut | 9500-1300 |
| Plug Code | 9801-314 |
| Plug Code | 9801-314 |
| Plug Code | 9801-314 |
| Pulley | 7940-1272 |
| Pulley | 7940-1272 |
| Pulley | 7940-1272 |
| Rectifier | 7740-1137 |
| Rectifier | 7740-1137 |
| Rectifier | 7740-1137 |
| Regulator, Alt | 8040-6298A |
| Regulator, Alt | 8040-6298A |
| Regulator, Alt | 8040-6298A |
| Repair Kit, Str | 6940-1007 |
| Repair Kit, Str | 6940-1007 |
| Repair Kit, Str | 6940-1007 |
| Rotor | 7040-344 |
| Rotor | 7040-344 |
| Rotor | 7040-344 |
| Screw | 9640-4042 |
| Screw | 9640-4042 |
| Screw | 9640-4042 |
| Slip Ring, Rotor | 7140-445 |
| Spacer, Alt | 9740-4019 9740-4080 |
| Spacer, Alt | 9740-4019 9740-4080 |
| Spacer, Alt | 9740-4019 9740-4080 |
| Stator | 7240-6180A |
| Stator | 7240-6180A |
| Stator | 7240-6180A |
| Test Lead, Alt | 9800-GMC |
| Test Lead, Alt | 9800-GMC |
| Test Lead, Alt | 9800-GMC |
| Thru Bolt | 9640-4200 |
| Thru Bolt | 9640-4200 |
| Thru Bolt | 9640-4200 |
| Washer, Lock | 9700-1512 |