Photo coming soon
DELCO · Alternator
AlternatorIR/IFDELCO
8247
PIC240-6415B, 240-6415A
Voltage
12V
Amperage
105A
Rotation
CW
15 interchanges62 applications42 components
Note:This is a Delco AD230 Series Alternator, With a Mounting Similar to the 8206-5 (CS130D), Used on the 2000-On Chevrolet / GMC Light Trucks. The 8237 is an Option on the Same Vehicles, and is a Similar Unit, Except in a Larger 130A Case. The 8238 (102A) is Similar to the 8247, Except Using a Different Regulator (Transpo D201 Instead of Transpo D200) and is 102A Instead of 105A.
Specifications
Full technical detail
- Type
- Alternator
- Manufacturer
- DELCO
- Design
- IR/IF
- Voltage
- 12V
- Amperage
- 105A
- Rotation
- CW
- MFR Series
- AD230
- Pulley Design
- S6
- Pulley Groove OD
- 57
- Pulley Code
- 1272
- Plug Code
- 314
- Plug Clock
- 4:00
Vehicle applications
Fits 62 configurations
Domestic(62)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Cadillac(Truck) | Escalade | V8 5.3L 5328cc 325cid | 2002–2002 |
| Cadillac(Truck) | Escalade | V8 6.0L 5967cc 364cid | 2002–2002 |
| Cadillac(Truck) | Escalade EXT | V8 6.0L 5967cc 364cid | 2002–2003 |
| Chevrolet(Van) | Astro | V6 4.3L 262cid | 2001–2004 |
| Chevrolet(Truck) | Avalanche 1500 | V8 5.3L 5328cc 325cid | 2002–2002 |
| Chevrolet(Truck) | Avalanche 2500 | V8 8.1L 496cid | 2002–2003 |
| Chevrolet(Truck) | C1500 | V6 4.3L 262cid | 2000–2002 |
| Chevrolet(Medium/Heavy Truck) | C3500HD | V8 8.1L 496cid | 2001–2002 |
| Chevrolet(Van) | Cargo Van | V6 4.3L 262cid | 2004–2004 |
| Chevrolet(Van) | Cargo Van | V8 6.0L 5967cc 364cid | 2004–2004 |
| Chevrolet(Truck) | Silverado 1500 | V8 5.3L 5328cc 325cid VIN Z | 2002–2002 |
| Chevrolet(Truck) | Silverado 1500 | V6 4.3L 262cid VIN W | 2001–2002 |
| Chevrolet(Truck) | Silverado 1500 | V6 4.3L 262cid VIN X | 2002–2002 |
| Chevrolet(Truck) | Silverado 1500 | V8 4.8L 294cid VIN V | 2001–2002 |
| Chevrolet(Truck) | Silverado 1500 | V8 5.3L 5328cc 325cid VIN T | 2002–2002 |
| Chevrolet(Truck) | Silverado 1500 | V8 5.3L 5328cc 325cid | 1999–2001 |
| Chevrolet(Truck) | Silverado 1500 | V6 4.3L 262cid | 1999–2000 |
| Chevrolet(Truck) | Silverado 1500 | V8 4.8L 294cid | 1999–2000 |
| Chevrolet(Truck) | Silverado 1500 HD | V8 6.0L 5967cc 364cid | 2001–2003 |
| Chevrolet(Truck) | Silverado 2500 | V8 6.0L 5967cc 364cid | 2001–2002 |
| Chevrolet(Truck) | Silverado 2500 | V8 5.7L 350cid | 2001–2002 |
| Chevrolet(Truck) | Silverado 2500 | V8 6.0L 5967cc 364cid VIN U | 1999–2000 |
| Chevrolet(Truck) | Silverado 2500 | V8 5.3L 5328cc 325cid VIN T | 1999–2000 |
| Chevrolet(Truck) | Silverado 2500 HD | V8 8.1L 496cid | 2001–2002 |
| Chevrolet(Truck) | Silverado 2500 HD | V8 6.0L 5967cc 364cid | 2001–2002 |
| Chevrolet(Truck) | Silverado 2500 HD | V8 6.6L 6599cc 403cid | 2001–2002 |
| Chevrolet(Truck) | Silverado 3500 | V8 6.0L 5967cc 364cid | 2001–2002 |
| Chevrolet(Truck) | Silverado 3500 | V8 6.6L 6599cc 403cid | 2001–2002 |
| Chevrolet(Truck) | Silverado 3500 | V8 8.1L 496cid | 2001–2002 |
| Chevrolet(Truck) | Sonora | V8 5.3L 5328cc 325cid | 2003–2003 |
| Chevrolet(Truck) | Suburban 1500 | V8 5.3L 5328cc 325cid | 2000–2002 |
| Chevrolet(Truck) | Suburban 2500 | V8 6.0L 5967cc 364cid | 2000–2002 |
| Chevrolet(Truck) | Suburban 2500 | V8 8.1L 496cid | 2001–2002 |
| Chevrolet(Truck) | Tahoe | V8 5.3L 5328cc 325cid | 2000–2002 |
| Chevrolet(Truck) | Tahoe | V8 4.8L 294cid | 2000–2002 |
| GMC(Medium/Heavy Truck) | C3500HD | V8 8.1L 496cid | 2001–2002 |
| GMC(Van) | Safari | V6 4.3L 262cid | 2001–2004 |
| GMC(Van) | Savana 3500 | V6 4.3L 262cid | 2001–2002 |
| GMC(Truck) | Sierra 1500 | V6 4.3L 262cid VIN W | 2002–2002 |
| GMC(Truck) | Sierra 1500 | V8 4.8L 294cid | 2001–2002 |
| GMC(Truck) | Sierra 1500 | V8 6.0L 5967cc 364cid | 2001–2002 |
| GMC(Truck) | Sierra 1500 | V6 4.3L 262cid VIN X | 2002–2002 |
| GMC(Truck) | Sierra 1500 | V8 5.3L 5328cc 325cid | 1999–2001 |
| GMC(Truck) | Sierra 1500 | V6 4.3L 262cid | 1999–2001 |
| GMC(Truck) | Sierra 1500 | V8 4.8L 294cid | 1999–1999 |
| GMC(Truck) | Sierra 1500 HD | V8 6.0L 5967cc 364cid | 2001–2003 |
| GMC(Truck) | Sierra 2500 | V8 6.0L 5967cc 364cid | 1999–2003 |
| GMC(Truck) | Sierra 2500 | V8 5.3L 5328cc 325cid | 1999–2000 |
| GMC(Truck) | Sierra 2500 HD | V8 8.1L 496cid | 2002–2002 |
| GMC(Truck) | Sierra 2500 HD | V8 6.0L 5967cc 364cid | 2001–2002 |
| GMC(Truck) | Sierra 2500 HD | V8 6.6L 6599cc 403cid VIN 1 | 2001–2001 |
| GMC(Truck) | Sierra 2500 HD | V8 8.1L 496cid VIN G | 2001–2001 |
| GMC(Truck) | Sierra 3500 | V8 6.0L 5967cc 364cid | 2001–2002 |
| GMC(Truck) | Sierra 3500 | V8 6.6L 6599cc 403cid | 2001–2002 |
| GMC(Truck) | Sierra 3500 | V8 8.1L 496cid | 2001–2002 |
| GMC(Truck) | Yukon | V8 6.0L 5967cc 364cid | 2001–2003 |
| GMC(Truck) | Yukon | V8 5.3L 5328cc 325cid | 2000–2002 |
| GMC(Truck) | Yukon | V8 4.8L 294cid | 2000–2002 |
| GMC(Truck) | Yukon XL 1500 | V8 5.3L 5328cc 325cid | 2000–2002 |
| GMC(Truck) | Yukon XL 1500 | V8 6.0L 5967cc 364cid | 2001–2002 |
| GMC(Truck) | Yukon XL 2500 | V8 6.0L 5967cc 364cid | 2000–2002 |
| GMC(Truck) | Yukon XL 2500 | V8 8.1L 496cid | 2001–2002 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Bearing, Ball | 5-3500 |
| Bearing, Ball | 5-3500 |
| Brush Holder Assy, Alt | 7440-4612 |
| Brush Holder Assy, Alt | 7440-4612 |
| Brush, Alt | 7340-219 7340-220 |
| Cover, Alt | 8440-4035 8440-4110 |
| Cover, Alt | 8440-4035 8440-4110 |
| Fan, Rotor | 7840-412 |
| Frame, DE, Alt | 7640-4190 |
| Frame, DE, Alt | 7640-4190 |
| Frame, SRE, Alt | 7540-4179 |
| Frame, SRE, Alt | 7540-4179 |
| Grease, Heat Transfer | 9900-101 |
| Insulator, Alt | 9240-4054 9240-4056 |
| Insulator, Alt | 9240-4054 9240-4056 |
| Insulator, Rect | 9240-4057 |
| Insulator, Rect | 9240-4057 |
| Nut | 9500-1300 |
| Nut | 9500-1300 |
| Plug Code | 9801-314 |
| Plug Code | 9801-314 |
| Pulley | 7940-1272 |
| Pulley | 7940-1272 |
| Rectifier | 7740-1137A |
| Rectifier | 7740-1137 |
| Regulator, Alt | 8040-6299 |
| Regulator, Alt | 8040-6299B |
| Repair Kit, Str | 6940-1007 |
| Repair Kit, Str | 6940-1007 |
| Rotor | 7040-344 |
| Rotor | 7040-344 |
| Screw | 9640-4042 |
| Screw | 9640-4042 |
| Slip Ring, Rotor | 7140-445 |
| Spacer, Alt | 9740-4019 9740-4080 |
| Spacer, Alt | 9740-4019 9740-4080 |
| Stator | 7240-6180A |
| Stator | 7240-6180A |
| Test Lead, Alt | 9800-GMC |
| Test Lead, Alt | 9800-GMC |
| Thru Bolt | 9640-4200 |
| Thru Bolt | 9640-4200 |