
AlternatorIR/IFDELCO
8287
PIC240-6125, 240-6125C, 240-6125A, 240-6125B
Voltage
12V
Amperage
105A
Rotation
CW
18 interchanges12 applications79 components
Note:This is an AD230 Series Version of the CS130D 8234-5, This Unit Has the Plug at 12:00, and a 6-Groove Pulley. The 8287 Comes With Either the 1272 or 1279 Pulley, and Later Versions, Originally Called the 8288 and 8289, Have Been Superseded Back to the 8287. | This is a Unit Which Replaced the Earlier Version of the 8287 Used on Earlier Models. This is Exactly the Same Unit as the 8287 - the Only Difference in the BOM is the Rear Cover OE #, and This is Not a Reason the 8287 and 8288 Would Not Interchange. In 8/2008 Lester Decided to Supersede the 8288 and 8289 Back to the 8287. | This Unit is Exactly Like the 8287 Using the 1279 Pulley. It Uses the Same Rear Cover as What Was Called the 8288 (Since Superseded Back to the 8287), and Will Interchange With the 8287 (the Version Using the 1279 Pulley). For This Reason Lester Has Superseded the 8289 Back to the 8287 as of 8/2008.
Specifications
Full technical detail
- Type
- Alternator
- Manufacturer
- DELCO
- Design
- IR/IF
- Voltage
- 12V
- Amperage
- 105A
- Rotation
- CW
- MFR Series
- AD230
- Pulley Design
- S6
- Pulley Groove OD
- 57
- Pulley Code
- 1272
- Plug Code
- 314
- Plug Clock
- 12:00
Vehicle applications
Fits 12 configurations
Domestic(12)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Buick(Car) | Century | V6 3.1L 189cid | 2003–2004 |
| Buick(Car) | Century | V6 3.1L 189cid | 2002–2003 |
| Buick(Car) | Regal | V6 3.8L 3800cc 231cid | 2003–2004 |
| Buick(Car) | Regal | V6 3.8L 3800cc 231cid | 2002–2002 |
| Chevrolet(Car) | Impala | V6 3.8L 3800cc 231cid | 2003–2004 |
| Chevrolet(Car) | Impala | V6 3.4L 207cid | 2003–2004 |
| Chevrolet(Car) | Impala | V6 3.4L 207cid | 2002–2002 |
| Chevrolet(Car) | Impala | V6 3.8L 3800cc 231cid | 2002–2002 |
| Chevrolet(Car) | Monte Carlo | V6 3.8L 3800cc 231cid | 2003–2004 |
| Chevrolet(Car) | Monte Carlo | V6 3.4L 207cid | 2003–2004 |
| Chevrolet(Car) | Monte Carlo | V6 3.8L 3800cc 231cid | 2002–2002 |
| Chevrolet(Car) | Monte Carlo | V6 3.4L 207cid | 2002–2002 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Bearing, Ball | 5-3500 |
| Bearing, Ball | 5-3500 |
| Bearing, Ball | 5-3500 |
| Brush Holder Assy, Alt | 7440-4612 |
| Brush Holder Assy, Alt | 7440-4612 |
| Brush Holder Assy, Alt | 7440-4612 |
| Brush Holder Assy, Alt | 7440-4612 |
| Cover, Alt | 8440-4043 8440-4110 |
| Cover, Alt | 8440-4035 8440-4110 |
| Cover, Alt | 8440-4035 8440-4110 |
| Cover, Alt | 8440-4043 8440-4110 |
| Fan, Rotor | 7840-412 |
| Frame, DE, Alt | 7640-4191A |
| Frame, DE, Alt | 7640-4191A |
| Frame, DE, Alt | 7640-4191A |
| Frame, DE, Alt | 7640-4191A |
| Frame, SRE, Alt | 7540-4159 |
| Frame, SRE, Alt | 7540-4159 |
| Frame, SRE, Alt | 7540-4159 |
| Frame, SRE, Alt | 7540-4159 |
| Grease, Heat Transfer | 9900-101 |
| Insulator, Alt | 9240-4054 9240-4056 |
| Insulator, Alt | 9240-4054 9240-4056 |
| Insulator, Alt | 9240-4054 9240-4056 |
| Insulator, Alt | 9240-4054 9240-4056 |
| Insulator, Rect | 9240-4057 |
| Insulator, Rect | 9240-4057 |
| Insulator, Rect | 9240-4057 |
| Insulator, Rect | 9240-4057 |
| Nut | 9500-1300 |
| Nut | 9500-1300 |
| Nut | 9500-1300 |
| Nut | 9500-1300 |
| Plug Code | 9801-314 |
| Plug Code | 9801-314 |
| Plug Code | 9801-314 |
| Plug Code | 9801-314 |
| Pulley | 7940-1279 |
| Pulley | 7940-1272 |
| Pulley | 7940-1272 |
| Pulley | 7940-1279 |
| Rectifier | 7740-1134A |
| Rectifier | 7740-1134A |
| Rectifier | 7740-1134A |
| Rectifier | 7740-1134A |
| Regulator, Alt | 8040-6299B |
| Regulator, Alt | 8040-6299B |
| Regulator, Alt | 8040-6299B |
| Regulator, Alt | 8040-6299B |
| Repair Kit, Str | 6940-1007 |
| Repair Kit, Str | 6940-1007 |
| Repair Kit, Str | 6940-1007 |
| Repair Kit, Str | 6940-1007 |
| Rotor | 7040-344 |
| Rotor | 7040-344 |
| Rotor | 7040-344A |
| Rotor | 7040-344A |
| Screw | 9640-4042 |
| Screw | 9640-4042 |
| Screw | 9640-4042 |
| Screw | 9640-4042 |
| Slip Ring, Rotor | 7140-445 |
| Slip Ring, Rotor | 7140-445 |
| Spacer, Alt | 9740-4080 9740-4118 |
| Spacer, Alt | 9740-4080 9740-4118 |
| Spacer, Alt | 9740-4080 9740-4118 |
| Spacer, Alt | 9740-4080 9740-4118 |
| Stator | 7240-6180A |
| Stator | 7240-6180A |
| Stator | 7240-6180A |
| Stator | 7240-6180A |
| Test Lead, Alt | 9800-GMC |
| Test Lead, Alt | 9800-GMC |
| Test Lead, Alt | 9800-GMC |
| Test Lead, Alt | 9800-GMC |
| Thru Bolt | 9640-4200 |
| Thru Bolt | 9640-4200 |
| Thru Bolt | 9640-4200 |
| Thru Bolt | 9640-4200 |