Photo coming soon
BOSCH · Alternator
AlternatorIR/IFBOSCH
11220
PIC220-5469A, 220-5469
Voltage
12V
Amperage
180A
Rotation
CW
14 interchanges62 applications20 components
Note:Supersedes 220-5469 | Superseded by 220-5469A
Specifications
Full technical detail
- Type
- Alternator
- Manufacturer
- BOSCH
- Design
- IR/IF
- Voltage
- 12V
- Amperage
- 180A
- Rotation
- CW
- Pulley Design
- S6
- Pulley Groove OD
- 50
- Plug Code
- 063
- Plug Clock
- 2:00
- Plug Orientation
- Side
Vehicle applications
Fits 62 configurations
Domestic(27)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Mercedes-Benz(Car) | C280 | V6 3.0L 2996cc 183cid | 2008–2009 |
| Mercedes-Benz(Car) | CL500 | V8 5.5L 5461cc 333cid | 2010–2010 |
| Mercedes-Benz(Car) | CL500 | V8 5.5L 5461cc 333cid | 2008–2008 |
| Mercedes-Benz(Car) | CL550 | V8 5.5L 5461cc 333cid | 2007–2010 |
| Mercedes-Benz(Car) | CLK550 | V8 5.5L 5461cc 333cid | 2007–2009 |
| Mercedes-Benz(Car) | CLS550 | V8 5.5L 5461cc 333cid | 2007–2011 |
| Mercedes-Benz(Car) | E350 | V6 3.5L 3498cc | 2006–2011 |
| Mercedes-Benz(Car) | E350 | V6 3.5L 3498cc | 2006–2006 |
| Mercedes-Benz(Car) | E550 | V8 5.5L 5461cc 333cid | 2007–2011 |
| Mercedes-Benz(Truck) | G550 | V8 5.5L 5461cc 333cid | 2009–2015 |
| Mercedes-Benz(Truck) | G65 AMG | V12 6.0L 5980cc 365cid | 2016–2018 |
| Mercedes-Benz(Truck) | GL450 | V8 4.7L 4663cc 285cid | 2008–2009 |
| Mercedes-Benz(Truck) | GL500 | V8 5.5L 5461cc 333cid | 2008–2008 |
| Mercedes-Benz(Truck) | GL550 | V8 5.5L 5461cc 333cid | 2008–2010 |
| Mercedes-Benz(Truck) | ML350 | V6 3.5L 3498cc | 2008–2010 |
| Mercedes-Benz(Truck) | ML450 | V6 3.5L 3498cc | 2010–2010 |
| Mercedes-Benz(Truck) | ML500 | V8 4.7L 4663cc 285cid | 2013–2013 |
| Mercedes-Benz(Truck) | ML500 | V8 5.5L 5461cc 333cid | 2009–2010 |
| Mercedes-Benz(Truck) | ML550 | V8 5.5L 5461cc 333cid | 2008–2010 |
| Mercedes-Benz(Car) | R350 | V6 3.5L 3498cc | 2007–2010 |
| Mercedes-Benz(Car) | S450 | V8 4.7L 4663cc 285cid | 2009–2009 |
| Mercedes-Benz(Car) | S550 | V8 5.5L 5461cc 333cid | 2007–2011 |
| Mercedes-Benz(Car) | S550 | V8 5.5L 5461cc 333cid | 2007–2007 |
| Mercedes-Benz(Car) | SL550 | V8 5.5L 5461cc 333cid | 2011–2012 |
| Mercedes-Benz(Car) | SL550 | V8 5.5L 5461cc 333cid | 2007–2009 |
| Mercedes-Benz(Car) | SL65 AMG | V12 6.0L 5980cc 365cid | 2014–2018 |
| Mercedes-Benz(Car) | SLK350 | V6 3.5L 3498cc | 2010–2010 |
International(35)
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Bearing, Ball | 5-4700 |
| Bearing, Ball | 5-4700 |
| Cover - S.R.E. Frame | 8420-158A |
| Cover - S.R.E. Frame | 8420-158A |
| Cover, Alt | 8420-158 |
| Cover, Alt | 8420-158 |
| Kit, Alternator Parts | 5-2011 |
| Kit, Alternator Parts | 5-2011 |
| Plug Code | 9801-063 |
| Plug Code | 9801-063 |
| Pulley | 7920-2250 |
| Pulley | 7920-2250 |
| Rectifier | 7720-1577A |
| Rectifier, Pos | 7720-1577 |
| Regulator & Brush Holder | 8020-1254 |
| Regulator & Brush Holder | 8020-1254 |
| Screw | 9620-110 |
| Screw | 9620-110 |
| Stator | 7220-9469 |
| Stator | 7220-9482 |