Photo coming soon
BOSCH · Alternator
AlternatorIR/IFBOSCH
12382
PIC220-5136, 220-5136B
Voltage
12V
Amperage
90A
Rotation
CW
12 interchanges17 applications32 components
Note:There Appears to Be Little Difference Between the 220-5136 and 220-5136B Except the Pulley #.
Specifications
Full technical detail
- Type
- Alternator
- Manufacturer
- BOSCH
- Design
- IR/IF
- Voltage
- 12V
- Amperage
- 90A
- Rotation
- CW
- Pulley Design
- SC6
- Pulley Groove OD
- 50
- Plug Code
- 381
- Plug Clock
- 12:00
Vehicle applications
Fits 17 configurations
Domestic(8)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Dodge(Van) | Sprinter 2500 | L5 2.7L 2687cc 165cid DIESEL; VIN 4 | 2004–2006 |
| Dodge(Van) | Sprinter 2500 | L5 2.7L 2687cc 165cid DIESEL; VIN 2 | 2003–2003 |
| Dodge(Van) | Sprinter 2500 | L5 2.7L 2687cc 165cid VIN 1; DIESEL | 2003–2003 |
| Dodge(Van) | Sprinter 3500 | L5 2.7L 2687cc 165cid DIESEL; VIN 4 | 2004–2006 |
| Dodge(Van) | Sprinter 3500 | L5 2.7L 2687cc 165cid DIESEL; VIN 2 | 2003–2003 |
| Dodge(Van) | Sprinter 3500 | L5 2.7L 2687cc 165cid VIN 1; DIESEL | 2003–2003 |
| Freightliner(Van) | Sprinter 2500 | L5 2.7L 2687cc 165cid Diesel | 2002–2006 |
| Freightliner(Van) | Sprinter 3500 | L5 2.7L 2687cc 165cid Diesel | 2002–2006 |
International(9)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Mercedes(Europe Van) | Sprinter 2-T 2148ccm | 2000–2006 | |
| Mercedes(Europe Van) | Sprinter 2-T 2685ccm | 2000–2006 | |
| Mercedes(Europe Van) | Sprinter 3-T 2148ccm | 2001–2006 | |
| Mercedes(Europe Van) | Sprinter 3-T 2148ccm | 2000–2006 | |
| Mercedes(Europe Van) | Sprinter 3-T 2685ccm | 2000–2006 | |
| Mercedes(Europe Van) | Sprinter 4-T 2148ccm | 2000–2006 | |
| Mercedes(Europe Van) | Sprinter 4-T 2148ccm | 2001–2006 | |
| Mercedes(Europe Van) | Sprinter 4-T 2685ccm | 2000–2006 | |
| Mercedes(Europe Van) | Sprinter 5-T 2685ccm | 2001–2006 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Bearing, Ball | 5-3507 5-4700 |
| Bearing, Ball | 5-3507 |
| Brush Set | 7320-1105B |
| Clutch Pulley | 7920-2044 7920-2044A |
| Clutch Pulley | 7920-2044 7920-2044A |
| Cover, Alt | 8420-106 |
| Cover, Alt | 8420-106 |
| Cover, Pulley | 8440-4115A |
| Cover, Pulley | 8440-4115A |
| Diode, Neg | 7700-247 |
| Diode, Pos | 7700-246 |
| Frame, DE, Alt | 7620-2027 |
| Frame, DE, Alt | 7620-2027 |
| Nut | 9500-1464 9500-1466 |
| Plug Code | 9801-381 |
| Plug Code | 9801-381 |
| Rectifier | 7720-1087 7720-1087A |
| Rectifier | 7720-1087 7720-1087A |
| Regulator & Brush Holder | 8020-1237 8020-1211 |
| Regulator & Brush Holder | 8020-1211 |
| Retainer, Bearing, Alt | 8520-0001 |
| Retainer, Bearing, Alt | 8520-0001 |
| Rotor | 7020-487 |
| Rotor | 7020-487 |
| Screw | 9620-108 9620-109 9620-110 9620-119 |
| Slip Ring, Rotor | 7120-202 |
| Spacer-Bosch | 8420-1007 |
| Stator | 7220-9404 |
| Stator | 7220-9404 |
| Test Lead, Alt | 9800-FV |
| Test Lead, Alt | 9800-FV |
| Tolerance Ring | 9220-2019 |