Photo coming soon
BOSCH · Alternator
AlternatorIR/IFBOSCH
12383
PIC220-5137, 220-5137A, 220-5137B, 220-5137C
Voltage
12V
Amperage
120A
Rotation
CW
26 interchanges28 applications49 components
Note:This Originally Was Thought to Be the Same as the 13818, But This Unit Actually Has a Clutch Pulley, and Has the Same Mounting as the 12383. | Mercedes Benz Number A012-154-15-02 Was Seen on the Tag of This Alternator Despite the Fact That the Manufacturer Says it is 013-154-15-02. This Unit Has All the Same Parts as the 12383 Except for the Pulley (#F-00M-991-190).
Specifications
Full technical detail
- Type
- Alternator
- Manufacturer
- BOSCH
- Design
- IR/IF
- Voltage
- 12V
- Amperage
- 120A
- Rotation
- CW
- Pulley Design
- SC6
- Pulley Groove OD
- 50
- Plug Code
- 381
- Plug Clock
- 12:00
Vehicle applications
Fits 28 configurations
Domestic(10)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Dodge(Van) | Sprinter 2500 | L5 2.7L 2687cc 165cid DIESEL; VIN 4 | 2006–2006 |
| Dodge(Van) | Sprinter 2500 | L5 2.7L 2687cc 165cid DIESEL; VIN 4 | 2004–2004 |
| Dodge(Van) | Sprinter 2500 | L5 2.7L 2687cc 165cid DIESEL; VIN 2 | 2003–2003 |
| Dodge(Van) | Sprinter 2500 | L5 2.7L 2687cc 165cid DIESEL; VIN 1 | 2003–2003 |
| Dodge(Van) | Sprinter 3500 | L5 2.7L 2687cc 165cid DIESEL; VIN 4 | 2006–2006 |
| Dodge(Van) | Sprinter 3500 | L5 2.7L 2687cc 165cid DIESEL; VIN 4 | 2004–2004 |
| Dodge(Van) | Sprinter 3500 | L5 2.7L 2687cc 165cid DIESEL; VIN 2 | 2003–2003 |
| Dodge(Van) | Sprinter 3500 | L5 2.7L 2687cc 165cid DIESEL; VIN 1 | 2003–2003 |
| Freightliner(Van) | Sprinter 2500 | L5 2.7L 2687cc 165cid Diesel | 2002–2006 |
| Freightliner(Van) | Sprinter 3500 | L5 2.7L 2687cc 165cid Diesel | 2002–2006 |
International(18)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Mercedes(Europe Car) | C220D | 1998–2002 | |
| Mercedes(Europe Car) | E220D | 2200, OM611 | 1999–1999 |
| Mercedes(Europe Van) | V220 W638 | 1999–2003 | |
| Mercedes LCV(Europe Van) | Sprinter | 211 | 2000–2006 |
| Mercedes LCV(Europe Van) | Sprinter | 208 | 2000–2006 |
| Mercedes LCV(Europe Van) | Sprinter | 213 | 2000–2006 |
| Mercedes LCV(Europe Van) | Sprinter | 216 | 2000–2006 |
| Mercedes LCV(Europe Van) | Sprinter | 308 | 2000–2006 |
| Mercedes LCV(Europe Van) | Sprinter | 311 | 2000–2006 |
| Mercedes LCV(Europe Van) | Sprinter | 313 | 2000–2006 |
| Mercedes LCV(Europe Van) | Sprinter | 316 | 2000–2006 |
| Mercedes LCV(Europe Van) | Sprinter | 411 | 2000–2006 |
| Mercedes LCV(Europe Van) | Sprinter | 413 | 2000–2006 |
| Mercedes LCV(Europe Van) | Sprinter | 416 | 2000–2006 |
| Mercedes LCV(Europe Van) | Sprinter | 616 | 2001–2006 |
| Mercedes LCV(Europe Van) | Vito 108D | 1999–2003 | |
| Mercedes LCV(Europe Van) | Vito 110D | 1999–2003 | |
| Mercedes LCV(Europe Van) | Vito 112D | 1999–2003 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Bearing, Ball | 5-3507 5-4700 |
| Bearing, Ball | 5-4000 |
| Bearing, Ball | 5-3507 5-4700 |
| Bearing, Ball | 5-3507 5-4700 |
| Brush Set | 7320-1105B |
| Clutch Pulley | 7920-2044 |
| Clutch Pulley | 7920-2044 7920-2044A |
| Clutch Pulley | 7920-2044 7920-2044A |
| Clutch Pulley | 7920-2033 |
| Cover, Alt | 8420-106 |
| Cover, Alt | 8420-138 |
| Cover, Alt | 8420-106 |
| Cover, Alt | 8420-106 |
| Cover, Pulley | 8440-4115 8440-4115A |
| Cover, Pulley | 8440-4115A |
| Cover, Pulley | 8440-4115A |
| Frame, DE, Alt | 7620-2024 |
| Frame, DE, Alt | 7620-2024 |
| Frame, DE, Alt | 7620-2024 |
| Nut | 9500-1464 |
| Plug Code | 9801-381 |
| Plug Code | 9801-381 |
| Plug Code | 9801-381 |
| Plug Code | 9801-381 |
| Rectifier | 7720-1059 |
| Rectifier | 7720-1410 7720-1486 |
| Rectifier | 7720-1059 |
| Regulator & Brush Holder | 8020-1216 |
| Regulator & Brush Holder | 8020-1237 8020-1211 |
| Regulator & Brush Holder | 8020-1161 |
| Regulator & Brush Holder | 8020-1237 8020-1211 |
| Rotor | 7020-492 7020-493 |
| Rotor | 7020-492 7020-493 |
| Rotor | 7020-492 |
| Rotor | 7020-492 |
| Screw | 9620-108 9620-119 |
| Slip Ring, Rotor | 7120-202 |
| Slip Ring, Rotor | 7120-202 |
| Spacer-Bosch | 8420-1007 |
| Stator | 7220-9395 |
| Stator | 7220-9398 |
| Stator | 7220-9395 |
| Stator | 7220-9395 |
| Test Lead, Alt | 9800-FV |
| Test Lead, Alt | 9800-FV |
| Test Lead, Alt | 9800-FV |
| Tolerance Ring | 9220-2019 |
| Tolerance Ring | 9220-2019 |
| Tolerance Ring | 9220-2003 |