Photo coming soon
BOSCH · Alternator
AlternatorIR/IFBOSCH
21279
PIC220-6217A, 220-6217, 220-6216, 220-3313
Voltage
24V
Amperage
110A
Rotation
CW
15 interchanges30 components
Note:Supersedes 220-6217 | Superseded by 220-6217A | Supersedes 220-3313 | Superseded by 220-6216
Specifications
Full technical detail
- Type
- Alternator
- Manufacturer
- BOSCH
- Design
- IR/IF
- Voltage
- 24V
- Amperage
- 110A
- Rotation
- CW
- Pulley Design
- V2
- Pulley Groove OD
- 88
- Plug Code
- 157
- Plug Clock
- 1:30
- Plug Orientation
- REAR
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Bearing, Ball | 5-3507 5-5224 |
| Bearing, Ball | 5-3507 5-5224 |
| Bearing, Ball | 5-3507 5-5224 |
| Bearing, Ball | 5-3507 5-5224 |
| Brush Set | 7320-1105B |
| Brush Set | 7320-1105B |
| Brush Set | 7320-1105B |
| Plug Code | 9801-157 |
| Plug Code | 9801-157 |
| Plug Code | 9801-157 |
| Plug Code | 9801-157 |
| Rectifier | 7720-1121A |
| Rectifier | 7720-1121A |
| Rectifier | 7720-1121A |
| Rectifier | 7720-1121A |
| Regulator & Brush Holder | 8020-1201B |
| Regulator & Brush Holder | 8020-1201B |
| Regulator & Brush Holder | 8020-1201B |
| Regulator & Brush Holder | 8020-1201B |
| Repair Kit, Alt | 8920-003 |
| Repair Kit, Alt | 8920-003 |
| Repair Kit, Alt | 8920-003 |
| Slip Ring, Rotor | 7120-202 |
| Slip Ring, Rotor | 7120-202 |
| Slip Ring, Rotor | 7120-202 |
| Stator | 7220-9459 |
| Stator | 7220-9459 |
| Tolerance Ring | 9220-2027 |
| Tolerance Ring | 9220-2027 |
| Tolerance Ring | 9220-2027 |