Photo coming soon
BOSCH · Alternator
AlternatorIR/IFBOSCH
23535
PIC220-5310, 220-5310A, 220-8104
Voltage
24V
Amperage
100A
Rotation
CW
12 interchanges6 applications17 components
Note:Superseded by 220-5310A | Supersedes 220-5310
Specifications
Full technical detail
- Type
- Alternator
- Manufacturer
- BOSCH
- Design
- IR/IF
- Voltage
- 24V
- Amperage
- 100A
- Rotation
- CW
- Pulley Design
- WO/ PULLEY
- Plug Code
- 157
- Plug Clock
- 1:30
- Plug Orientation
- REAR
Vehicle applications
Fits 6 configurations
International(6)
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Bearing, Ball | 5-3507 5-5224 |
| Bearing, Ball | 5-3507 5-5224 |
| Brush Set | 7320-1105B |
| Brush Set | 7320-1105B |
| Plug Code | 9801-157 |
| Plug Code | 9801-157 |
| Rectifier | 7720-1121A |
| Rectifier | 7720-1121A |
| Regulator & Brush Holder | 8020-1201B |
| Regulator & Brush Holder | 8020-1201B |
| Rotor | 7020-491A |
| Slip Ring, Rotor | 7120-202 |
| Slip Ring, Rotor | 7120-202 |
| Stator | 7220-9440 |
| Stator | 7220-9459 |
| Tolerance Ring | 9220-2027 |
| Tolerance Ring | 9220-2019 |