Photo coming soon
DELCO · Starter
StarterDDDELCO
6382
PIC141-351E, 141-361, 141-351D
Voltage
12V
Power
4.5 kW
Rotation
CW
Teeth
10
19 interchanges72 applications87 components
Note:This is a Delco 37MT (12V) Starter, Using DE Housing #1986351, a 10-T Drive, No Case Ground Studs, and a 1/2" Battery Stud. The 6410 is the Same Unit, Using the Lever Housing for Opposite Drive Housing Rotation. The 6387 and 6392 are the Same Units, Except the Battery Stud is 3/8". The 6463 is the Same Unit, Except the 1/2" Battery Stud is in a Reverse Terminal Location, While the 6383 and 6456 are the Same Basic Units, Except Their 1/2" Battery Stud Solenoid Has "Jump Start Protection". | This is a Delco 37MT (12V - 128 Degree - CW) Starter for Ford H.D. Trucks.
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- DELCO
- Design
- DD
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- kW
- 4.5
- Tooth Qty
- 10
- MFR Series
- 37MT
- Mounting Type
- FLANGE
- Mounting Config
- C
- Mounting Holes
- 3
- Ground
- G
- Solenoid Position
- 128°
Vehicle applications
Fits 72 configurations
Domestic(72)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Buhler Genesis(Agricultural Tractor) | GENESIS 2145 Genesis | 7.5L Diesel | 2002–2006 |
| Buhler Genesis(Agricultural Tractor) | GENESIS 2145 II Genesis | 7.5L Diesel | 2004–2007 |
| Buhler Genesis(Agricultural Tractor) | GENESIS 2160 Genesis | 7.5L Diesel | 2002–2006 |
| Buhler Genesis(Agricultural Tractor) | GENESIS 2160 II Genesis | 7.5L Diesel | 2004–2007 |
| Buhler Genesis(Agricultural Tractor) | GENESIS 2180 Genesis | 7.5L Diesel | 2002–2007 |
| Buhler Genesis(Agricultural Tractor) | GENESIS 2210 Genesis | 7.5L Diesel | 2002–2007 |
| Clark(Tractor Shovel) | 35C | Perkins 4-248 Diesel | 1985–1986 |
| Clark(Lift Truck) | C500-160 / | 180 Perkins 6-354 Diesel | 1986–1987 |
| Clark(Lift Truck) | C500-220 / | 225 Perkins 6-354 Diesel | 1986–1987 |
| Clark(Lift Truck) | C500-250 / | 300 Perkins 6-354 Diesel | 1986–1987 |
| Clark(Lift Truck) | IT60 | Perkins 4-248 Diesel | 1985–1986 |
| Clark(Lift Truck) | IT70 | Perkins 4-248 Diesel | 1985–1987 |
| Clark(Lift Truck) | IT80 | Perkins 4-248 Diesel | 1985–1987 |
| Clark(Lift Truck) | C500-200 Perkins 6-354 Diesel | 1986–1987 | |
| Clark(Tow Tractor) | CTD-30 Perkins 4-248 Diesel | 1985–1987 | |
| Clark(Tow Tractor) | CTD-50 Perkins 4-248 Diesel | 1985–1987 | |
| Clark(Tow Tractor) | CTD-40 Perkins 4-248 Diesel | 1985–1987 | |
| DMT Corporation(Misc. Equipment) | Various Models | Perkins 6.354 | 1984–1986 |
| DMT Corporation(Misc. Equipment) | Various Models | Perkins T6.354 | 1984–1986 |
| Dresser(Crane) | 150 DD | 4-53N Diesel | 1987–1992 |
| Dresser(Crane) | 150A DD | 4-53N Diesel | 1987–1992 |
| Ford(Medium/Heavy Truck) | B800 Series | Cummins 8.3L-504 (FD1460) | 1992–1999 |
| Ford(Medium/Heavy Truck) | F-800 | L6 8.3L 504cid | 1992–1998 |
| Ford(Medium/Heavy Truck) | F900 | Cummins 8.3L-504 (FD1460) | 1992–1999 |
| Ford(Medium/Heavy Truck) | L6000 | Cummins 8.3L-504 (FD1460) | 1992–1999 |
| Ford(Medium/Heavy Truck) | L7000 | Cummins 8.3L-504 (FD1460) | 1992–1999 |
| Ford(Medium/Heavy Truck) | L8000 Series | Cummins 8.3L-504 (FD1460) | 1992–1999 |
| Ford(Medium/Heavy Truck) | L9000 Series | Cummins 8.3L-504 (FD1460) | 1992–1999 |
| Ford(Medium/Heavy Truck) | B-700 Cummins 8.3L-504 (FD1460) | 1992–1999 | |
| Ford(Medium/Heavy Truck) | B-600 Cummins 8.3L-504 (FD1460) | 1992–1999 | |
| Ford(Medium/Heavy Truck) | F-600 Cummins 8.3L-504 (FD1460) | 1992–1999 | |
| Ford(Medium/Heavy Truck) | F-700 Cummins 8.3L-504 (FD1460) | 1992–1999 | |
| Ford(Medium/Heavy Truck) | F-800 Cummins 8.3L-504 (FD1460) | 1999–1999 | |
| International(Combine) | 1440 Various | 1986–1986 | |
| International(Tractor - Agricultural) | Hydro 84 Various | 1985–1986 | |
| International(Combine) | 1480 Diesel | 1986–1986 | |
| International(Combine) | 1420 Diesel | 1986–1986 | |
| International(Combine) | 1460 Diesel | 1986–1986 | |
| International(Combine) | 1470 Diesel | 1986–1986 | |
| John Deere(Skidder) | 540E | Diesel | 1993–2005 |
| John Deere(Wheel Loader) | 544E | Diesel | 1988–2003 |
| John Deere(Forestry - Skidder) | 548E | Diesel | 1993–2005 |
| John Deere(Wheel Loader) | 624E J.Deere | 6-414 Dsl. | 1988–1992 |
| John Deere(Wheel Loader) | 624G J.Deere 6-068T Dsl. | 1992–1997 | |
| John Deere(Forestry - Skidder) | 640E | Diesel | 1993–2005 |
| John Deere(Forestry - Feller Buncher) | 643 J.Deere 6-414T Dsl. | 1988–1993 | |
| John Deere(Wheel Loader) | 644E J.Deere | 6-466T Diesel | 1987–1992 |
| John Deere(Loader) | 644EH J.Deere | 6-466T Diesel | 1987–1992 |
| John Deere(Loader) | 644ER J.Deere | 6-466T Diesel | 1987–1992 |
| John Deere(Wheel Loader) | 644G J.Deere | 6-076 Dsl. | 1992–1998 |
| John Deere(Forestry - Skidder) | 648E | Diesel | 1993–2005 |
| John Deere(Crawler Excavator) | 690C J.Deere | 6-466T Diesel | 1985–1988 |
| John Deere(Feller Buncher) | 693C J.Deere 6-414T Dsl. | 1985–1987 | |
| John Deere(Forestry - Skidder) | 740E | Diesel | 1993–2005 |
| John Deere(Forestry - Skidder) | 740G | Diesel | 1993–2005 |
| John Deere(Forestry - Skidder) | 748E | Diesel | 1993–2005 |
| John Deere(Forestry - Skidder) | 748G J.Deere | 6-076 Dsl. | 1993–2005 |
| John Deere(Forestry - Skidder) | 748G J.Deere 6-081 | 8.1L Dsl | 1993–2005 |
| John Deere(4-Wheel Drive Tractor) | 8570 J.Deere | 6-466 Diesel | 1993–2005 |
| John Deere(Loader) | LX100-2 Various | 1997–2006 | |
| John Deere(Combine) | 2256 Diesel | 1997–2006 | |
| John Deere(Combine) | 2264 Diesel | 1997–2006 | |
| John Deere(Combine) | 2258 Diesel | 1997–2006 | |
| John Deere(Combine) | 2266 Diesel | 1997–2006 | |
| John Deere Other Agricultural(Equipment) | 6650 J.Deere 6-081 | 8.1L Dsl | 1996–2006 |
| John Deere Other Agricultural(Equipment) | 6610 Diesel | 1993–2005 | |
| New Holland Industrial(Combine) | TX66 | Ford 675TA Diesel | 1994–2005 |
| Perkins(Generator) | Various Models 6.354 Engine | 1986–1986 | |
| Tigercat(Feller Buncher) | 853 6076 John Deere | Diesel | 1996–2002 |
| Tigercat(Forestry - Feller Buncher) | 853E 6076 John Deere | Diesel | 1996–2002 |
| Vermeer(Riding Trencher) | T755 | Cummins Diesel | 1991–2007 |
| Vermeer(Trencher) | T755DT | Cummins Diesel | 1991–2007 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5040-1710 |
| Armature, Str | 5040-1710 |
| Armature, Str | 5040-1710 |
| Boot, Str | 9140-4600 |
| Boot, Str | 9140-4600 |
| Boot, Str | 9140-4600 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-481 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-480 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-481 |
| Connector, Str | 6940-4615 |
| Connector, Str | 6940-4615 |
| Drive, Str | 6140-337DR |
| Drive, Str | 6140-337DR |
| Drive, Str | 6140-337DR |
| Field Case, Str | 5240-374 |
| Field Coil, Str | 5240-840 |
| Field Coil, Str | 5240-840 |
| Field Coil, Str | 5240-828 5240-835 |
| Frame, CE, Str | 5740-124 |
| Frame, CE, Str | 5740-124 |
| Frame, CE, Str | 5740-110 |
| Frame, DE, Str | 5640-1550 |
| Frame, DE, Str | 5640-1550 |
| Frame, DE, Str | 5640-1550 |
| Frame, Lever, Str | 5840-4018 |
| Frame, Lever, Str | 5840-4018 |
| Frame, Lever, Str | 5840-4018 |
| Gasket, Str | 9140-4636 |
| Gasket, Str | 9140-4636 |
| Gasket, Str | 9140-4636 |
| Grommet, Str | 9240-4020 |
| Grommet, Str | 9240-4043 |
| Grommet, Str | 9240-4020 |
| Insulator, Str | 6940-050 9240-4023 9240-4063 |
| Insulator, Str | 6940-050 9240-4023 9240-4063 |
| Nut | 9500-1230 |
| Nut | 9500-1230 |
| Nut | 9500-1230 |
| O-Ring | 9140-4629 |
| O-Ring | 9140-4629 |
| O-Ring | 9140-4629 |
| Pin, Str | 6840-008 |
| Pin, Str | 6840-008 |
| Pin, Str | 6840-008 |
| Plug, Inspection, Str | 6940-4011 |
| Plug, Inspection, Str | 6940-4011 |
| Plug, Inspection, Str | 6940-4011 |
| Plug, Str | 6940-4037 |
| Plunger Assy, Str | 6740-185 |
| Plunger Assy, Str | 6740-185 |
| Plunger Assy, Str | 6740-185 |
| Plunger, Str | 6740-185A |
| Plunger, Str | 6740-185A |
| Plunger, Str | 6740-185A |
| Pole Shoe, Str | 5340-108 |
| Pole Shoe, Str | 5340-108 |
| Pole Shoe, Str | 5340-108 |
| Retainer, Str | 6940-4041 9740-4033 |
| Retainer, Str | 6940-4041 9740-4033 |
| Retainer, Str | 6940-4041 9740-4033 |
| Retaining Ring, Str | 9340-101 |
| Retaining Ring, Str | 9340-101 |
| Retaining Ring, Str | 9340-101 |
| Screw | 9640-4000 9640-4023T 9640-4027 9640-4036 9640-4045 |
| Screw | 9640-4000 9640-4023 9640-4023T 9640-4027 9640-4036 9640-4045 |
| Screw | 9640-4000 9640-4023T 9640-4027 9640-4036 9640-4045 |
| Screw & Washer Kit, Str | 6940-1059 |
| Screw & Washer Kit, Str | 6940-1059 |
| Screw & Washer Kit, Str | 6940-1059 |
| Shift Lever | 6840-108 |
| Shift Lever | 6840-108 |
| Shift Lever | 6840-108 |
| Spring, Plunger, Str | 6940-4064 |
| Spring, Plunger, Str | 6940-4064 |
| Spring, Plunger, Str | 6940-4064 |
| Switch, Solenoid | 6640-212 |
| Switch, Solenoid | 6640-212 |
| Switch, Solenoid | 6640-212A 6640-212 |
| Washer, Plain | 9740-4053 |
| Washer, Plain | 9740-4053 |
| Washer, Plain | 9740-4053 |
| Washer, Spacer | 9740-4066 |
| Washer, Spacer | 9740-4066 |
| Washer, Spacer | 9740-4066 |
| Washer, Thrust | 9700-1540 |
| Washer, Thrust | 9700-1540 |
| Washer, Thrust | 9700-1540 |