Photo coming soon
DELCO · Starter
StarterPMGRDELCO
6455
PIC140-6005
Voltage
12V
Power
1.5 kW
Rotation
CW
Teeth
11
8 interchanges14 applications27 components
Note:This is a Delco PG260F2 for the 1998-2001 3.4L and 3.8L (Without Supercharger) Engines. This is Different Than the 6472 Used On Engines With Supercharger (1.5kw Here vs. 1.7kw On the 6472 - Also the Drive End Housings Have Different OEM Numbers)
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- DELCO
- Design
- PMGR
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- kW
- 1.5
- Tooth Qty
- 11
- MFR Series
- PG260F2
- Mounting Type
- PAD
- Mounting Config
- E
- Mounting Holes
- 2
- Ground
- G
Vehicle applications
Fits 14 configurations
Domestic(14)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Buick(Car) | LeSabre | V6 3.8L 3800cc 231cid | 1998–2001 |
| Buick(Car) | Park Avenue | V6 3.8L 3800cc 231cid wo/Supercharger | 1998–2001 |
| Buick(Car) | Regal | V6 3.8L 3800cc 231cid wo/Supercharger | 1998–2000 |
| Chevrolet(Car) | Camaro | V6 3.8L 3800cc 231cid | 1998–2001 |
| Chevrolet(Car) | Impala | V6 3.8L 3800cc 231cid | 2000–2000 |
| Chevrolet(Car) | Lumina | V6 3.8L 3800cc 231cid | 1998–1999 |
| Chevrolet(Car) | Monte Carlo | V6 3.8L 3800cc 231cid | 1998–2000 |
| Oldsmobile(Car) | 88 | V6 3.8L 3800cc 231cid VIN K | 1998–1999 |
| Oldsmobile(Car) | Intrigue | V6 3.8L 3800cc 231cid | 1998–1999 |
| Oldsmobile(Car) | LSS | V6 3.8L 3800cc 231cid wo/Supercharger | 1998–1999 |
| Oldsmobile(Car) | Regency | V6 3.8L 3800cc 231cid | 1998–1998 |
| Pontiac(Car) | Bonneville | V6 3.8L 3800cc 231cid VIN K | 1998–2001 |
| Pontiac(Car) | Firebird | V6 3.8L 3800cc 231cid | 1998–2001 |
| Pontiac(Car) | Grand Prix | V6 3.8L 3800cc 231cid VIN K | 1998–2000 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5003-3301 |
| Bolt, Mounting | 9640-4033 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-490 |
| Collar, Stop, Str | 9740-4030 |
| Collar, Thrust, Str | 9740-4026 |
| Cover, Str | 6940-4112 |
| Drive, Str | 6140-378 |
| Field Case Assy, Str | 5240-1223 |
| Frame, CE, Str | 5740-133 |
| Frame, DE, Str | 5640-1361 |
| Gear, Planetary | 6940-4102 |
| Gear, Stationary | 5840-4504 |
| Grommet, Str | 9240-4049 |
| Nut | 9500-1464 |
| Pad, Shift Lever | 6940-4004 |
| Plug, Str | 6940-4107 |
| Repair Kit, Str | 6940-797 5840-4504A |
| Retainer Kit, Str | 9740-4030K |
| Retaining Ring, Str | 9740-4031 |
| Screw | 9640-4065 9640-4066 |
| Seal, Str | 9140-4650 |
| Shaft & Drive Assy | 6140-603 |
| Shaft, Planetary | 6940-4201 |
| Shift Lever | 6840-120 |
| Switch, Solenoid | 6640-124V |
| Thru Bolt | 9640-4133 |
| Tube, Drain, Str | 6940-4700 |