Photo coming soon
DELCO · Starter
StarterPMGRDELCO
6484
PIC140-6017, 140-6017C, 140-6017A
Voltage
12V
Power
1.4 kW
Rotation
CW
Teeth
11
14 interchanges24 applications48 components
Note:This is a Later Version of the 6484 in the PG260G Version. | This is a Later (or Duplicate) Version of the 6484 Used Earlier.
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- DELCO
- Design
- PMGR
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- kW
- 1.4
- Tooth Qty
- 11
- MFR Series
- PG260G
- Mounting Type
- PAD
- Mounting Config
- E
- Mounting Holes
- 2
- Ground
- G
Vehicle applications
Fits 24 configurations
Domestic(24)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Buick(Car) | Allure | V6 3.8L 3800cc 231cid | 2006–2009 |
| Buick(Car) | Allure | V6 3.8L 3800cc 231cid | 2005–2005 |
| Buick(Car) | LaCrosse | V6 3.8L 3800cc 231cid | 2006–2009 |
| Buick(Car) | LaCrosse | V6 3.8L 3800cc 231cid | 2005–2005 |
| Buick(Car) | LeSabre | V6 3.8L 3800cc 231cid | 2004–2005 |
| Buick(Car) | LeSabre | V6 3.8L 3800cc 231cid | 2002–2003 |
| Buick(Car) | Lucerne | V6 3.8L 3800cc 231cid | 2006–2008 |
| Buick(Car) | Park Avenue | V6 3.8L 3800cc 231cid wo/Supercharger | 2004–2005 |
| Buick(Car) | Park Avenue | V6 3.8L 3800cc 231cid wo/Supercharger | 2002–2003 |
| Buick(Car) | Regal | V6 3.8L 3800cc 231cid wo/Supercharger | 2004–2004 |
| Buick(Car) | Regal | V6 3.8L 3800cc 231cid wo/Supercharger | 2001–2003 |
| Chevrolet(Car) | Camaro | V6 3.8L 3800cc 231cid | 2002–2002 |
| Chevrolet(Car) | Impala | V6 3.8L 3800cc 231cid wo/Supercharger | 2004–2005 |
| Chevrolet(Car) | Impala | V6 3.8L 3800cc 231cid | 2001–2003 |
| Chevrolet(Car) | Monte Carlo | V6 3.8L 3800cc 231cid wo/Supercharger | 2004–2005 |
| Chevrolet(Car) | Monte Carlo | V6 3.8L 3800cc 231cid | 2001–2003 |
| Pontiac(Car) | Bonneville | V6 3.8L 3800cc 231cid | 2004–2005 |
| Pontiac(Car) | Bonneville | V6 3.8L 3800cc 231cid wo/Supercharger | 2002–2003 |
| Pontiac(Car) | Firebird | V6 3.8L 3800cc 231cid | 2002–2002 |
| Pontiac(Car) | Grand Prix | V6 3.8L 3800cc 231cid | 2008–2008 |
| Pontiac(Car) | Grand Prix | V6 3.8L 3800cc 231cid wo/Supercharger | 2006–2007 |
| Pontiac(Car) | Grand Prix | V6 3.8L 3800cc 231cid wo/Supercharger | 2004–2005 |
| Pontiac(Car) | Grand Prix | V6 3.8L 3800cc 231cid wo/Supercharger | 2003–2003 |
| Pontiac(Car) | Grand Prix | V6 3.8L 3800cc 231cid VIN K | 2001–2002 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5040-3409 |
| Armature, Str | 5040-3409 |
| Armature, Str | 5040-3409 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-487 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-497 |
| Brush Set, Str | 5440-4031B |
| Collar, Stop, Str | 9740-4030 |
| Collar, Stop, Str | 9740-4030 |
| Cover, Str | 6940-4115 |
| Cover, Str | 6940-4115 |
| Drive, Str | 6140-378 |
| Drive, Str | 6140-995 |
| Drive, Str | 6140-995 |
| Field Case Assy, Str | 5240-1235 |
| Field Case Assy, Str | 5240-1235 |
| Frame, CE, Str | 5740-112 |
| Frame, CE, Str | 5740-143 |
| Frame, DE, Str | 5640-1368 |
| Frame, DE, Str | 5640-1368 |
| Gear, Planetary | 6940-4102 |
| Gear, Planetary | 6940-4102 |
| Gear, Stationary | 5840-4504 |
| Gear, Stationary | 5840-4504 |
| Nut | 9500-1464 |
| Nut | 9500-1464 |
| Pad, Shift Lever | 6940-4044 |
| Pad, Shift Lever | 6940-4044 |
| Plug, Str | 6940-4122 |
| Plug, Str | 6940-4122 |
| Repair Kit, Str | 6940-1025 5840-4506 |
| Repair Kit, Str | 6940-1026 5840-4506 |
| Repair Kit, Str | 6940-1024 5840-4506 |
| Retainer Kit, Str | 9740-4030K |
| Retainer Kit, Str | 9740-4030K |
| Retaining Ring, Str | 9740-4031 |
| Retaining Ring, Str | 9740-4031 |
| Screw | 9640-4065 |
| Screw | 9640-4065 9640-4071 |
| Seal, Str | 9140-4655 |
| Seal, Str | 9140-4655 |
| Shaft, Planetary | 6940-4201 |
| Shaft, Planetary | 6940-4201 |
| Shift Lever | 6840-120 |
| Shift Lever | 6840-120 |
| Switch, Solenoid | 6640-124V |
| Switch, Solenoid | 6640-124V |
| Thru Bolt | 9640-4132 |
| Thru Bolt | 9640-4132 |