Photo coming soon
DELCO · Starter
StarterPMGRDELCO
6472
PIC140-6040B, 140-6040A, 140-6040, 140-582
Voltage
12V
Power
1.5 kW
Rotation
CW
Teeth
11
17 interchanges26 applications68 components
Note:This is the Delco PG260L Version (1.6Kw) of the 6472 (PG260M - 1.7Kw). | Delco PG260M Series PMGR Starter. This Unit Fits the 3.8L GM Passenger Cars After 1994. The Earlier 6431 is the Same Basic Starter in a Smaller SD250 Case. The 6472 Can Replace the 6431, if Desired.
Specifications
Full technical detail
- Type
- Starter
- Manufacturer
- DELCO
- Design
- PMGR
- Voltage
- 12V
- Rotation
- CW
- kW
- 1.5
- Tooth Qty
- 11
- MFR Series
- PG260L
- Mounting Type
- PAD
- Mounting Config
- E
- Mounting Holes
- 2
- Ground
- G
Vehicle applications
Fits 26 configurations
Domestic(26)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Buick(Car) | Park Avenue | V6 3.8L 3800cc 231cid w/Supercharger | 2004–2005 |
| Buick(Car) | Park Avenue | V6 3.8L 3800cc 231cid w/Supercharger | 2002–2003 |
| Buick(Car) | Park Avenue | V6 3.8L 3800cc 231cid Supercharged | 1997–2001 |
| Buick(Car) | Park Avenue | V6 3.8L 3800cc 231cid Supercharged | 1995–1995 |
| Buick(Car) | Regal | V6 3.8L 3800cc 231cid w/Supercharger | 2004–2004 |
| Buick(Car) | Regal | V6 3.8L 3800cc 231cid w/Supercharger | 2002–2003 |
| Buick(Car) | Regal | V6 3.8L 3800cc 231cid Supercharged | 1997–2001 |
| Buick(Car) | Riviera | V6 3.8L 3800cc 231cid | 1995–1999 |
| Chevrolet(Car) | Camaro | V6 3.8L 3800cc 231cid | 1995–1997 |
| Chevrolet(Car) | Impala | V6 3.8L 3800cc 231cid w/Supercharger | 2004–2005 |
| Chevrolet(Car) | Lumina | V6 3.4L 207cid | 1996–1997 |
| Chevrolet(Car) | Monte Carlo | V6 3.8L 3800cc 231cid w/Supercharger | 2004–2005 |
| Chevrolet(Car) | Monte Carlo | V6 3.4L 207cid | 1996–1997 |
| Oldsmobile(Car) | 98 | V6 3.8L 3800cc 231cid Supercharged | 1995–1995 |
| Oldsmobile(Car) | Cutlass Supreme | V6 3.4L 207cid VIN X | 1996–1996 |
| Oldsmobile(Car) | LSS | V6 3.8L 3800cc 231cid Supercharged | 1997–1999 |
| Pontiac(Car) | Bonneville | V6 3.8L 3800cc 231cid w/Supercharger | 2002–2003 |
| Pontiac(Car) | Bonneville | V6 3.8L 3800cc 231cid VIN 1 | 1997–2001 |
| Pontiac(Car) | Bonneville | V6 3.8L 3800cc 231cid Supercharged | 1995–1995 |
| Pontiac(Car) | Firebird | V6 3.8L 3800cc 231cid | 1995–1997 |
| Pontiac(Car) | Grand Prix | V6 3.8L 3800cc 231cid w/Supercharger | 2006–2007 |
| Pontiac(Car) | Grand Prix | V6 3.8L 3800cc 231cid w/Supercharger | 2004–2005 |
| Pontiac(Car) | Grand Prix | V6 3.8L 3800cc 231cid w/Supercharger | 2003–2003 |
| Pontiac(Car) | Grand Prix | V6 3.8L 3800cc 231cid VIN 1 | 2002–2002 |
| Pontiac(Car) | Grand Prix | V6 3.8L 3800cc 231cid VIN 1 | 1997–2001 |
| Pontiac(Car) | Grand Prix | V6 3.4L 207cid | 1996–1996 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Armature, Str | 5040-3410 |
| Armature, Str | 5040-3400 |
| Armature, Str | 5040-3410 |
| Bearing, Needle Roller | 4-1612 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-494 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-489 |
| Brush Holder Assy, Str | 5540-494 |
| Brush, Str | 5440-4053 5440-4054 |
| Bushing, Str | 6-10002 6-12701 6-14014 |
| Collar, Stop, Str | 9740-4030 |
| Collar, Stop, Str | 9740-4030 |
| Collar, Stop, Str | 9740-4030 |
| Collar, Thrust, Str | 9740-4026 |
| Cover, Str | 6940-4112 |
| Cover, Str | 6940-4112 |
| Cover, Str | 6940-4110 |
| Drive, Str | 6140-375 |
| Drive, Str | 6140-995 |
| Drive, Str | 6140-995 |
| Field Case Assy, Str | 5240-1232 |
| Field Case Assy, Str | 5240-1232 |
| Field Case Assy, Str | 5240-1215 |
| Frame, CE, Str | 5740-140 |
| Frame, CE, Str | 5740-140 |
| Frame, CE, Str | 5740-128 |
| Frame, DE, Str | 5640-1361 |
| Frame, DE, Str | 5640-1361 |
| Frame, DE, Str | 5640-1351 |
| Gasket, Str | 9140-4653 |
| Gear, Planetary | 6940-4100 |
| Gear, Planetary | 6940-4102 |
| Gear, Planetary | 6940-4102 |
| Gear, Stationary | 5840-4504 |
| Gear, Stationary | 5840-4504 |
| Gear, Stationary | 5840-4502 |
| Grommet, Str | 9240-4049 |
| Nut | 9500-1464 |
| Nut | 9500-1464 |
| Pad, Shift Lever | 6940-4044 |
| Plug, Str | 6940-4105 |
| Plug, Str | 6940-4122 |
| Repair Kit, Str | 6940-789 5840-4502A |
| Repair Kit, Str | 6940-798 5840-4504A |
| Repair Kit, Str | 6940-798 5840-4504A |
| Repair Kit, Str | 6940-798 |
| Retainer Kit, Str | 9740-4030K |
| Retainer Kit, Str | 9740-4030K |
| Retainer Kit, Str | 9740-4030K |
| Retaining Ring, Str | 9740-4031 |
| Retaining Ring, Str | 9740-4031 |
| Retaining Ring, Str | 9740-4031 |
| Screw | 9640-4065 |
| Screw | 9640-4065 9640-4071 |
| Screw | 9640-4065 9640-4066 |
| Seal, Str | 9140-4650 |
| Seal, Str | 9140-4650 |
| Shaft, Planetary | 6940-4201 |
| Shaft, Planetary | 6940-4200 |
| Shift Lever | 6840-120 |
| Shift Lever | 6840-120 |
| Shift Lever | 6840-117B |
| Switch, Solenoid | 6640-124V |
| Switch, Solenoid | 6640-124V |
| Switch, Solenoid | 6640-124V |
| Thru Bolt | 9640-4133 |
| Thru Bolt | 9640-4133 |
| Thru Bolt | 9640-4131 |
| Tube, Drain, Str | 6940-4700 6940-4700A |