Photo coming soon
DELCO · Alternator
AlternatorIR/EFDELCO
7136
PIC240-801, 240-801A, 240-801B
Voltage
12V
Amperage
80A
Rotation
BI
11 interchanges61 applications109 components
Note:This is a Delco 27SI Type 200 Alternator, Which Looks Just Like the 7138, Except the 7136 is POSITIVE GROUND.
Specifications
Full technical detail
- Type
- Alternator
- Manufacturer
- DELCO
- Design
- IR/EF
- Voltage
- 12V
- Amperage
- 80A
- Rotation
- BI
- MFR Series
- 27SI/200
- Pulley Design
- WO/ PULLEY
- Pulley Groove OD
- 0
- Plug Code
- 151
- Plug Clock
- 12:00
Vehicle applications
Fits 61 configurations
Domestic(61)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Autocar(Hd Heavy Duty) | All Models (By Engine) | Caterpillar 1693T / TA | 1973–1979 |
| Autocar(Hd Heavy Duty) | All Models (By Engine) | Caterpillar | 1973–1979 |
| Autocar(Hd Heavy Duty) | All Models (By Engine) | Caterpillar | 1975–1979 |
| Autocar(Hd Heavy Duty) | All Models (By Engine) | Caterpillar | 1975–1979 |
| Autocar(Hd Heavy Duty) | All Models (By Engine) | Cummins KT-450 | 1975–1979 |
| Autocar(Hd Heavy Duty) | All Models (By Engine) | Cummins NH-230 | 1973–1979 |
| Autocar(Hd Heavy Duty) | All Models (By Engine) | Cummins NTA-400 | 1975–1979 |
| Autocar(Hd Heavy Duty) | All Models (By Engine) | Cummins NTC-230 | 1975–1979 |
| Autocar(Hd Heavy Duty) | All Models (By Engine) | Cummins NTC-250 | 1976–1979 |
| Autocar(Hd Heavy Duty) | All Models (By Engine) | Cummins NTC-290 | 1973–1979 |
| Autocar(Hd Heavy Duty) | All Models (By Engine) | Cummins PT-270 | 1973–1979 |
| Autocar(Hd Heavy Duty) | All Models (By Engine) | Cummins PT-300 | 1975–1979 |
| Autocar(Hd Heavy Duty) | All Models (By Engine) | Cummins NTC-350 | 1973–1975 |
| Autocar(Hd Heavy Duty) | All Models (By Engine) | Cummins NTC-335 | 1973–1974 |
| Autocar(Hd Heavy Duty) | All Models (By Engine) | Cummins Super 250 | 1973–1974 |
| Autocar(Hd Heavy Duty) | All Models (By Engine) | Cummins NTA-370 | 1973–1974 |
| Autocar(Hd Heavy Duty) | All Models (By Engine) DD 12V-71N | 1973–1979 | |
| Autocar(Hd Heavy Duty) | All Models (By Engine) DD 6V-71 | 1973–1979 | |
| Autocar(Hd Heavy Duty) | All Models (By Engine) DD 6V-92 | 1976–1979 | |
| Autocar(Hd Heavy Duty) | All Models (By Engine) DD 8V-71 | 1973–1979 | |
| Autocar(Hd Heavy Duty) | All Models (By Engine) DD 8V-92 | 1975–1975 | |
| Mack(Heavy Duty) | DM / DMM Series All Engines | 1972–1974 | |
| Mack(Heavy Duty) | F / FL / FS Series | Mack Engines | 1972–1974 |
| Mack(Heavy Duty) | F / FL / FS Series | Cummins NTA / NTC | 1972–1974 |
| Mack(Heavy Duty) | F / FL / FS Series | Cummins Super 250 | 1972–1974 |
| Mack(Heavy Duty) | F / FL / FS Series | Cummins V-903 | 1972–1974 |
| Mack(Heavy Duty) | F / FL / FS Series DD 8V-71 (T) | 1972–1974 | |
| Mack(Heavy Duty) | MB Series | Mack END / ENDT | 1972–1974 |
| Mack(Heavy Duty) | MB Series | Cummins V8-210 | 1972–1974 |
| Mack(Heavy Duty) | R Series | Cummins Super 250 | 1972–1974 |
| Mack(Heavy Duty) | R Series | Cummins N / NH / NT | 1972–1974 |
| Mack(Heavy Duty) | R Series | Cummins V-903 | 1972–1974 |
| Mack(Heavy Duty) | R Series | Cummins V8-210 | 1972–1974 |
| Mack(Heavy Duty) | R Series | Mack Engines | 1972–1974 |
| Mack(Heavy Duty) | U Series | Cummins V-903 | 1972–1974 |
| Mack(Heavy Duty) | U Series | Mack Engines | 1972–1974 |
| Western Star(Hd Heavy Duty) | All Models (By Engine) | Caterpillar | 1974–1982 |
| Western Star(Hd Heavy Duty) | All Models (By Engine) | Cummins K / KT | 1974–1982 |
| Western Star(Hd Heavy Duty) | All Models (By Engine) | Cummins NH / NTA / NTC | 1974–1982 |
| Western Star(Hd Heavy Duty) | All Models (By Engine) | Caterpillar | 1974–1982 |
| Western Star(Hd Heavy Duty) | All Models (By Engine) | Cummins V-903 | 1974–1982 |
| Western Star(Hd Heavy Duty) | All Models (By Engine) | Cummins VT-555 | 1974–1982 |
| Western Star(Hd Heavy Duty) | All Models (By Engine) | Caterpillar | 1974–1978 |
| Western Star(Hd Heavy Duty) | All Models (By Engine) DD 12V-71 | 1974–1979 | |
| Western Star(Hd Heavy Duty) | All Models (By Engine) DD 6V-53 | 1974–1979 | |
| Western Star(Hd Heavy Duty) | All Models (By Engine) DD 6V-71 | 1974–1979 | |
| Western Star(Hd Heavy Duty) | All Models (By Engine) DD 6V-92 | 1974–1982 | |
| Western Star(Hd Heavy Duty) | All Models (By Engine) DD 8V-71 | 1974–1981 | |
| Western Star(Hd Heavy Duty) | All Models (By Engine) DD 8V-92 | 1974–1982 | |
| White Industrial(Medium & Heavy-Duty Trucks) | All Models (By Engine) | Caterpillar | 1974–1984 |
| White Industrial(Medium & Heavy-Duty Trucks) | All Models (By Engine) | Caterpillar | 1974–1984 |
| White Industrial(Medium & Heavy-Duty Trucks) | All Models (By Engine) | Caterpillar | 1974–1984 |
| White Industrial(Medium & Heavy-Duty Trucks) | All Models (By Engine) | Cummins K / KT | 1974–1984 |
| White Industrial(Medium & Heavy-Duty Trucks) | All Models (By Engine) | Cummins NH.NTA,NTC,PT | 1974–1984 |
| White Industrial(Medium & Heavy-Duty Trucks) | All Models (By Engine) | Cummins VT-555 | 1974–1984 |
| White Industrial(Medium & Heavy-Duty Trucks) | All Models (By Engine) | Cummins VT-903 | 1974–1984 |
| White Industrial(Medium & Heavy-Duty Trucks) | All Models (By Engine) DD 6V-53 | 1974–1982 | |
| White Industrial(Medium & Heavy-Duty Trucks) | All Models (By Engine) DD 6V-71 | 1974–1984 | |
| White Industrial(Medium & Heavy-Duty Trucks) | All Models (By Engine) DD 6V-92 | 1974–1984 | |
| White Industrial(Medium & Heavy-Duty Trucks) | All Models (By Engine) DD 8V-71 | 1974–1981 | |
| White Industrial(Medium & Heavy-Duty Trucks) | All Models (By Engine) DD 8V-92 | 1974–1984 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Bearing, Ball | 5-6200 |
| Bearing, Ball | 5-6200 |
| Bearing, Ball | 5-6200 |
| Bearing, Needle Roller | 4-2414 |
| Bearing, Needle Roller | 4-2414 |
| Bearing, Needle Roller | 4-2414 |
| Block, Volt Adjust | 9940-4630 |
| Block, Volt Adjust | 9940-4630 |
| Block, Volt Adjust | 9940-4630 |
| Boot, Alt | 9140-4712 |
| Boot, Alt | 9140-4712 |
| Boot, Alt | 9140-4712 |
| Bracket, Alt | 9940-4632 |
| Bracket, Alt | 8640-401 9940-4632 |
| Bracket, Alt | 8640-401 9940-4632 |
| Brush Holder Assy, Alt | 7440-4605 |
| Brush Holder Assy, Alt | 7440-4605 |
| Brush Holder Assy, Alt | 7440-4605 |
| Brush Set | 7340-210B |
| Brush Set | 7340-210B |
| Brush Set | 7340-210B |
| Bushing, Mounting, Alt | 9740-4115 |
| Bushing, Mounting, Alt | 9740-4115 |
| Bushing, Mounting, Alt | 9740-4115 |
| Cap, Alt | 9140-4700 |
| Cap, Alt | 9140-4700 |
| Cap, Volt Adjust, Alt | 9940-4631 |
| Cap, Volt Adjust, Alt | 9940-4631 |
| Cap, Volt Adjust, Alt | 9940-4631 |
| Capacitor | 8640-416 |
| Capacitor | 8640-416 |
| Capacitor | 8640-416 |
| Connector, Alt | 9940-4601 9940-4617 |
| Connector, Alt | 9940-4601 9940-4617 |
| Connector, Alt | 9940-4601 9940-4617 |
| Cover, Alt | 9740-4106 |
| Cover, Alt | 9740-4106 |
| Cover, Alt | 9740-4106 |
| Diode Trio | 7740-102 |
| Diode Trio | 7740-102 |
| Diode Trio | 7740-102 |
| Fan, Alt | 7840-405 |
| Fan, Alt | 7840-405 |
| Fan, Alt | 7840-405 |
| Frame, DE, Alt | 7640-4113 |
| Frame, DE, Alt | 7640-4113 |
| Frame, DE, Alt | 7640-4113 |
| Frame, SRE, Alt | 7540-4114 |
| Frame, SRE, Alt | 7540-4114 |
| Frame, SRE, Alt | 7540-4114 |
| Lead, Wire, Alt | 9940-4615 9940-4616 |
| Lead, Wire, Alt | 9940-4615 9940-4616 |
| Lead, Wire, Alt | 9940-4616 |
| Nut | 9500-1115 9500-1116 9500-1302 9500-1459 |
| Nut | 9500-1115 9500-1116 9500-1302 9500-1459 |
| Nut | 9500-1115 9500-1116 9500-1302 9500-1459 |
| Pin, Alt | 6840-020 |
| Pin, Alt | 6840-020 |
| Pin, Alt | 6840-020 |
| Plug Code | 9801-151 |
| Plug Code | 9801-151 |
| Plug Code | 9801-151 |
| Rectifier, Pos | 7740-1117 |
| Rectifier, Pos | 7740-1117 |
| Rectifier, Pos | 7740-1117 |
| Regulator, Alt | 8040-6251 |
| Regulator, Alt | 8040-6251 |
| Regulator, Alt | 8040-6250 8040-6251 |
| Resistor | 8640-409 |
| Retainer, Bearing, Alt | 8540-4100 |
| Retainer, Bearing, Alt | 8540-4100 |
| Retainer, Bearing, Alt | 8540-4114 8540-4100 |
| Rotor | 7040-1548 |
| Rotor | 7040-1548 |
| Rotor | 7040-1548 |
| Screw | 9640-4009 9640-4011 9640-4020 9640-4046 9650-5004 9640-4010 |
| Screw | 9640-4009 9640-4011 9640-4020 9640-4046 9650-5004 9640-4010 |
| Screw | 9640-4009 9640-4011 9640-4020 9640-4046 9650-5004 9640-4010 |
| Seal, Alt | 9140-4701 |
| Seal, Alt | 9140-4701 |
| Seal, Alt | 9140-4701 |
| Spacer, Alt | 9740-4014 9740-4015 |
| Spacer, Alt | 9740-4014 9740-4015 |
| Spacer, Alt | 9740-4014 9740-4015 |
| Spring, Brush, Alt | 9440-4900 |
| Spring, Brush, Alt | 9440-4900 |
| Spring, Brush, Alt | 9440-4900 |
| Stator | 7240-6149 |
| Stator | 7240-6149 |
| Stator | 7240-6149 |
| Terminal Kit, Batt, Alt | 9640-4653 |
| Terminal Kit, Batt, Alt | 9640-4653 |
| Terminal Kit, Batt, Alt | 9640-4653 |
| Terminal Kit, Relay, Alt | 9640-4621A |
| Terminal Kit, Relay, Alt | 9640-4621A |
| Terminal Kit, Relay, Alt | 9640-4621A |
| Test Lead, Alt | 9800-1W |
| Thru Bolt | 9640-4105 |
| Thru Bolt | 9640-4105 |
| Thru Bolt | 9640-4105 |
| Washer, Felt, Alt | 9140-4741 |
| Washer, Felt, Alt | 9140-4741 |
| Washer, Felt, Alt | 9140-4741 |
| Washer, Lock | 9700-1003 |
| Washer, Lock | 9700-1003 9700-1511 9700-1514 |
| Washer, Lock | 9700-1003 |
| Washer, Plain | 9740-4050 |
| Washer, Plain | 9740-4050 |
| Washer, Plain | 9740-4050 |