Photo coming soon
FORD · Alternator
AlternatorIR/IFFORD
7750
PIC250-203E, 250-203B, 250-203A, 250-203
Voltage
12V
Amperage
95A
Rotation
CW
40 interchanges75 applications63 components
Note:This is a Ford 3G(95 Amp) series. This unit supplied w/o pulley. | This Appears to Be a Later Version of the 7750 (According to Visteon), Used on Ford Escort and Mercury Tracer With the 2.0L Engine.Also see 250-203E | This is a Ford 3G (95A) Series Alternator. This Has a Unique "Sideways" Mounting - Mounting Bolts Run Perpendicular to the Front Housing. This Unit Has a 3:00 (Truly 2:30) Plug Position. The 7768 Is a Similar Looking Unit, But is in a Larger 130A Case.
Specifications
Full technical detail
- Type
- Alternator
- Manufacturer
- FORD
- Design
- IR/IF
- Voltage
- 12V
- Amperage
- 95A
- Rotation
- CW
- MFR Series
- 3G
- Pulley Design
- WO/ PULLEY
- Pulley Groove OD
- 54
- Pulley Code
- 2254
- Plug Code
- 330
- Plug Clock
- 3:00
Vehicle applications
Fits 75 configurations
Domestic(75)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Ford(Van) | Aerostar | V6 3.0L 2986cc 182cid | 1995–1997 |
| Ford(Van) | Aerostar | V6 4.0L 245cid | 1994–1997 |
| Ford(Van) | Aerostar | V6 4.0L 245cid | 1992–1997 |
| Ford(Van) | Aerostar | V6 4.0L 245cid | 1992–1995 |
| Ford(Truck) | Bronco | V8 5.8L 5753cc 351cid | 1993–1996 |
| Ford(Truck) | Bronco | V8 5.0L 302cid | 1993–1996 |
| Ford(Van) | Club Wagon | V8 5.8L 5753cc 351cid | 1996–1996 |
| Ford(Van) | Club Wagon | V8 5.8L 5753cc 351cid | 1995–1996 |
| Ford(Van) | E-150 | V6 4.2L 256cid | 2003–2003 |
| Ford(Van) | E-150 Club Wagon | V6 4.2L 256cid | 2003–2003 |
| Ford(Van) | E-150 Econoline | V6 4.2L 256cid | 1997–2002 |
| Ford(Van) | E-150 Econoline | V8 5.4L 330cid | 2001–2001 |
| Ford(Van) | E-150 Econoline | V8 5.8L 5753cc 351cid | 1993–1996 |
| Ford(Van) | E-150 Econoline | V8 5.0L 302cid | 1993–1996 |
| Ford(Van) | E-150 Econoline Club Wagon | V6 4.2L 256cid | 1997–2002 |
| Ford(Van) | E-150 Econoline Club Wagon | V8 5.8L 5753cc 351cid | 1993–1996 |
| Ford(Van) | E-150 Econoline Club Wagon | V8 5.0L 302cid | 1993–1996 |
| Ford(Van) | E-250 | V6 4.2L 256cid | 2003–2003 |
| Ford(Van) | E-250 Econoline | V6 4.2L 256cid | 1997–2002 |
| Ford(Van) | E-250 Econoline | V8 5.8L 5753cc 351cid | 1993–1996 |
| Ford(Van) | E-250 Econoline | L6 4.9L 4917cc 300cid | 1995–1995 |
| Ford(Van) | E-350 Econoline | V8 5.8L 5753cc 351cid | 1993–1996 |
| Ford(Van) | E-350 Econoline Club Wagon | V8 5.8L 5753cc 351cid | 1993–1996 |
| Ford(Medium/Heavy Truck) | Econoline Super Duty | V8 5.8L 5753cc 351cid Ford | 1996–1996 |
| Ford(Car) | Escort | L4 2.0L 1989cc 121cid | 2001–2002 |
| Ford(Car) | Escort | L4 2.0L 1989cc 121cid VIN P | 1998–2000 |
| Ford(Car) | Escort | L4 2.0L 1989cc 121cid | 1997–1997 |
| Ford(Truck) | Explorer | V8 5.0L 302cid | 2000–2000 |
| Ford(Truck) | Explorer | V6 4.0L 245cid VIN X | 1997–2000 |
| Ford(Truck) | Explorer | V6 4.0L 245cid | 1995–1996 |
| Ford(Truck) | Explorer | V6 4.0L 245cid | 1996–1996 |
| Ford(Truck) | Explorer | V8 5.0L 302cid | 1996–1996 |
| Ford(Truck) | Explorer | V6 4.0L 245cid | 1991–1995 |
| Ford(Truck) | Explorer | V6 4.0L 245cid VIN X | 1995–1995 |
| Ford(Truck) | Explorer | V6 4.0L 245cid | 1991–1994 |
| Ford(Truck) | Explorer | V6 4.0L 245cid | 1991–1991 |
| Ford(Truck) | F-100 Ranger | V6 3.0L 2986cc 182cid | 2001–2001 |
| Ford(Truck) | F-100 Ranger | L4 2.5L 153cid | 2000–2000 |
| Ford(Truck) | F-100 Ranger | V6 3.0L 2986cc 182cid | 1998–1998 |
| Ford(Truck) | F-100 Ranger | V6 3.0L 2986cc 182cid | 1997–1997 |
| Ford(Truck) | F-100 Ranger | V6 3.0L 2986cc 182cid | 1996–1996 |
| Ford(Truck) | F-150 | V6 4.2L 256cid | 1997–2002 |
| Ford(Truck) | F-150 | V6 4.2L 256cid | 2000–2000 |
| Ford(Truck) | F-150 | V8 5.0L 302cid | 1993–1996 |
| Ford(Truck) | F-150 | V8 5.8L 5753cc 351cid | 1993–1996 |
| Ford(Truck) | F-250 | V8 4.6L 281cid | 1997–1997 |
| Ford(Truck) | F-250 | V8 5.8L 5753cc 351cid | 1997–1997 |
| Ford(Truck) | F-250 | V8 5.8L 5753cc 351cid | 1993–1996 |
| Ford(Truck) | F-250 | V8 5.0L 302cid | 1993–1996 |
| Ford(Truck) | F-350 | V8 5.8L 5753cc 351cid | 1993–1997 |
| Ford(Truck) | F-350 | V8 5.8L 5753cc 351cid | 1996–1996 |
| Ford(Truck) | F-350 | V8 5.0L 302cid | 1995–1995 |
| Ford(Truck) | F-350 | V8 5.0L 302cid | 1993–1993 |
| Ford(Truck) | Ranger | V6 4.0L 245cid | 2002–2005 |
| Ford(Truck) | Ranger | V6 3.0L 2986cc 182cid | 1996–2005 |
| Ford(Truck) | Ranger | V6 3.0L 2986cc 182cid | 2003–2005 |
| Ford(Truck) | Ranger | L4 2.5L 153cid | 1998–2001 |
| Ford(Truck) | Ranger | V6 3.0L 2986cc 182cid | 1992–2001 |
| Ford(Truck) | Ranger | V6 4.0L 245cid | 1992–2000 |
| Ford(Truck) | Ranger | V6 4.0L 245cid | 1996–2000 |
| Ford(Truck) | Ranger | L4 2.3L 140cid | 1992–1997 |
| Ford(Truck) | Ranger | V6 3.0L 2986cc 182cid | 1992–1995 |
| Ford(Truck) | Ranger | V6 4.0L 245cid | 1992–1995 |
| Mazda(Truck) | B2300 | L4 2.3L 140cid | 2003–2003 |
| Mazda(Truck) | B2300 | L4 2.3L 140cid | 1994–1997 |
| Mazda(Truck) | B2500 | L4 2.5L 2492cc | 1998–2001 |
| Mazda(Truck) | B3000 | V6 3.0L 2986cc 182cid | 1997–2005 |
| Mazda(Truck) | B3000 | V6 3.0L 2986cc 182cid | 1994–2005 |
| Mazda(Truck) | B3000 | V6 3.0L 2986cc 182cid | 1994–1996 |
| Mazda(Truck) | B4000 | V6 4.0L 245cid | 1996–2003 |
| Mazda(Truck) | B4000 | V6 4.0L 245cid | 1994–2000 |
| Mazda(Truck) | B4000 | V6 4.0L 245cid | 1994–1995 |
| Mazda(Truck) | Navajo | V6 4.0L 245cid | 1991–1994 |
| Mercury(Car) | Tracer | L4 2.0L 1989cc 121cid | 1998–1998 |
| Mercury(Car) | Tracer | L4 2.0L 1989cc 121cid VIN P | 1997–1997 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Bearing, Ball | 5-2604 5-4700 |
| Bearing, Ball | 5-2604 5-4700 |
| Bearing, Ball | 5-2604 5-4700 |
| Bobbin, Rotor | 7150-530A |
| Bobbin, Rotor | 7150-530A |
| Bobbin, Rotor | 7150-530A |
| Brush Holder Assy, Alt | 7450-5306 |
| Brush Holder Assy, Alt | 7450-5307 |
| Brush Holder Assy, Alt | 7450-5307 |
| Brush, Alt | 7350-514 |
| Brush, Alt | 7350-514 |
| Coil, Rotor | 7150-530 |
| Collar, Stop, Alt | 9750-5015 |
| Collar, Stop, Alt | 9750-5015 |
| Collar, Stop, Alt | 9750-5015 |
| Cover, Alt | 9250-5039 |
| Cover, Alt | 9250-5039 |
| Frame, DE, Alt | 7650-5213 |
| Frame, DE, Alt | 7650-5213 |
| Frame, SRE, Alt | 7550-5206 |
| Frame, SRE, Alt | 7550-5206 |
| Insulator, Alt | 9250-5041 |
| Insulator, Alt | 9250-5041 |
| Nut | 9500-1508 |
| Nut | 9500-1300 9500-1460 |
| Plug Code | 9801-330 |
| Plug Code | 9801-330 |
| Plug Code | 9801-330 |
| Plug Code | 9801-330 |
| Plug, Expansion, Alt | 8450-5008 |
| Plug, Expansion, Alt | 8450-5008 |
| Plug, Repair, Alt | 9850-5010 |
| Pulley | 7950-2254 |
| Pulley | 7950-2257 |
| Pulley | 7950-2254 |
| Rectifier | 7750-2518A |
| Rectifier | 7750-2518 |
| Rectifier | 7750-2518 |
| Regulator & Brush Holder | 8050-510B |
| Regulator & Brush Holder | 8050-510B |
| Regulator, Alt | 8050-510HD |
| Regulator, Alt | 8050-510 |
| Regulator, Alt | 8050-510 |
| Regulator, Alt | 8050-510 |
| Repair Kit, Str | 6950-1054 |
| Repair Kit, Str | 6950-1054 |
| Repair Kit, Str | 6950-1054 |
| Retainer, Bearing, Alt | 8550-503 |
| Retainer, Bearing, Alt | 8550-503 |
| Retaining Ring, Alt | 9750-5011 |
| Rotor | 7050-2930 |
| Rotor | 7050-2930 |
| Screw | 9650-5007 9650-5008 9650-5013 |
| Screw | 9650-5007 9650-5008 9650-5013 |
| Slip Ring, Rotor | 7150-509 7150-509A 7150-509B |
| Spring, Brush, Alt | 9450-5003 |
| Stator | 7250-6725 |
| Stator | 7250-6725 |
| Thru Bolt | 9650-5015 |
| Thru Bolt | 9650-5015 |
| Washer, Lock | 9730-3001 9740-4000 |
| Washer, Lock | 9730-3001 9740-4000 |
| Washer, Lock | 9730-3001 9740-4000 |