Photo coming soon
FORD · Alternator
AlternatorIR/IFFORD
7768
PIC250-244A, 250-245A, 250-245, 250-244
Voltage
12V
Amperage
130A
Rotation
CW
36 interchanges61 applications63 components
Note:This is Ford 130 Amp (3G) alt. Supplied w/o pulley. | This is a Ford 3G (130A) Series Alternator. This Looks Like the 7750 (95A), Except This Unit is 130A (Larger Case). This Unit Comes With Different Pulleys, Depending on Application. Later Versions Actually Use a Slightly Different DE Frame Which Has a Lip on the Hole Between the DE Bearing and Pulley. This Makes Fitting the Unit With Earlier Pulleys Possible Only if the Hole in the Later DE Frame is Drilled Out Larger, Which is What Should Be Done During the Remanufacturing Process So as to Allow All Pulleys to Fit All DE Frames for This Unit.
Specifications
Full technical detail
- Type
- Alternator
- Manufacturer
- FORD
- Design
- IR/IF
- Voltage
- 12V
- Amperage
- 130A
- Rotation
- CW
- MFR Series
- 3G
- Pulley Design
- WO/ PULLEY
- Pulley Groove OD
- 59
- Pulley Code
- 2254
- Plug Code
- 330
- Plug Clock
- 3:00
Vehicle applications
Fits 61 configurations
Domestic(61)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Ford(Van) | Club Wagon | V8 5.8L 5753cc 351cid | 1995–1996 |
| Ford(Van) | E-150 | V6 4.2L 256cid | 2003–2003 |
| Ford(Van) | E-150 Club Wagon | V6 4.2L 256cid | 2003–2003 |
| Ford(Van) | E-150 Econoline | V6 4.2L 256cid | 1997–2002 |
| Ford(Van) | E-150 Econoline | V8 5.0L 302cid | 1993–1996 |
| Ford(Van) | E-150 Econoline | V8 5.8L 5753cc 351cid | 1993–1996 |
| Ford(Van) | E-150 Econoline Club Wagon | V6 4.2L 256cid | 1997–2002 |
| Ford(Van) | E-150 Econoline Club Wagon | V8 5.0L 302cid | 1993–1996 |
| Ford(Van) | E-150 Econoline Club Wagon | V8 5.8L 5753cc 351cid | 1993–1996 |
| Ford(Van) | E-250 | V6 4.2L 256cid | 2003–2003 |
| Ford(Van) | E-250 Econoline | V6 4.2L 256cid | 1997–2002 |
| Ford(Van) | E-250 Econoline | V8 5.8L 5753cc 351cid | 1993–1996 |
| Ford(Van) | E-350 | V8 7.3L 445cid | 2003–2003 |
| Ford(Van) | E-350 | V8 7.3L 445cid Diesel | 2003–2003 |
| Ford(Van) | E-350 Club Wagon | V8 7.3L 445cid | 2003–2003 |
| Ford(Van) | E-350 Club Wagon | V8 7.3L 445cid Diesel | 2003–2003 |
| Ford(Van) | E-350 Econoline | V8 7.3L 445cid Diesel | 1992–2002 |
| Ford(Van) | E-350 Econoline | V8 7.3L 445cid | 2001–2002 |
| Ford(Van) | E-350 Econoline | V8 7.3L 445cid | 1995–1998 |
| Ford(Van) | E-350 Econoline | V8 5.8L 5753cc 351cid | 1993–1996 |
| Ford(Van) | E-350 Econoline | V8 7.3L 445cid Diesel | 1992–1994 |
| Ford(Van) | E-350 Econoline Club Wagon | V8 7.3L 445cid | 1995–2002 |
| Ford(Van) | E-350 Econoline Club Wagon | V8 7.3L 445cid Diesel | 1992–2002 |
| Ford(Van) | E-350 Econoline Club Wagon | V8 5.8L 5753cc 351cid | 1993–1996 |
| Ford(Van) | E-350 Econoline Club Wagon | V8 7.3L 445cid Diesel | 1992–1994 |
| Ford(Medium/Heavy Truck) | E-450 Econoline Super Duty | V8 7.3L 445cid | 1999–2002 |
| Ford(Medium/Heavy Truck) | E-450 Super Duty | V8 7.3L 445cid | 2003–2003 |
| Ford(Van) | Econoline | V6 4.2L 256cid | 2003–2003 |
| Ford(Medium/Heavy Truck) | Econoline Super Duty | V8 5.8L 5753cc 351cid Ford | 1996–1996 |
| Ford(Truck) | Explorer | V6 4.0L 245cid | 2001–2001 |
| Ford(Truck) | Explorer | V6 4.0L 245cid OHV | 1997–2000 |
| Ford(Truck) | Explorer | V6 4.0L 245cid VIN X | 1999–2000 |
| Ford(Truck) | Explorer | V6 4.0L 245cid VIN X | 1997–1997 |
| Ford(Truck) | Explorer | V6 4.0L 245cid | 1995–1996 |
| Ford(Truck) | Explorer | V6 4.0L 245cid | 1996–1996 |
| Ford(Truck) | Explorer | V6 4.0L 245cid | 1993–1996 |
| Ford(Truck) | Explorer | V6 4.0L 245cid VIN X | 1995–1995 |
| Ford(Truck) | Explorer | V6 4.0L 245cid | 1993–1994 |
| Ford(Truck) | F-150 | V6 4.2L 256cid | 1997–2003 |
| Ford(Truck) | F-150 | V6 4.2L 256cid | 2000–2000 |
| Ford(Truck) | F-150 Heritage | V6 4.2L 256cid | 2004–2004 |
| Ford(Truck) | F-250 | V8 7.3L 445cid | 1995–1996 |
| Ford(Truck) | F-250 | V8 7.3L 445cid Diesel | 1995–1996 |
| Ford(Truck) | F-250 | V8 7.3L 445cid Diesel; wo/Turbo | 1994–1994 |
| Ford(Truck) | F-250 | V8 7.3L 445cid Diesel; w/Turbo | 1994–1994 |
| Ford(Truck) | F-250 | V8 7.3L 445cid Diesel | 1992–1994 |
| Ford(Truck) | F-250 | V8 7.3L 445cid Diesel | 1992–1993 |
| Ford(Truck) | F-250 HD | V8 7.3L 445cid | 1997–1997 |
| Ford(Truck) | F-350 | V8 7.3L 445cid Diesel | 1995–1997 |
| Ford(Truck) | F-350 | V8 7.3L 445cid | 1995–1997 |
| Ford(Truck) | F-350 | V8 7.3L 445cid Diesel | 1992–1994 |
| Ford(Truck) | F-350 | V8 7.3L 445cid Diesel; w/Turbo | 1994–1994 |
| Ford(Truck) | F-350 | V8 7.3L 445cid Diesel; wo/Turbo | 1994–1994 |
| Ford(Truck) | F-350 | V8 7.3L 445cid Diesel | 1992–1993 |
| Ford(Medium/Heavy Truck) | F-Super Duty | V8 7.3L 445cid VIN F | 1996–1997 |
| Ford(Truck) | Ranger | V6 4.0L 245cid | 1996–2001 |
| Mazda(Truck) | B2300 | L4 2.3L 140cid | 2003–2003 |
| Mazda(Truck) | B2500 | L4 2.5L 2492cc | 1998–2001 |
| Mazda(Truck) | B3000 | V6 3.0L 2986cc 182cid | 2000–2005 |
| Mazda(Truck) | B4000 | V6 4.0L 245cid | 1998–2003 |
| Mazda(Truck) | B4000 | V6 4.0L 245cid | 1998–2000 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Bearing, Ball | 5-2604 5-4700 |
| Bearing, Ball | 5-2604 5-4700 |
| Bobbin, Rotor | 7150-531A |
| Bobbin, Rotor | 7150-531A |
| Bobbin, Rotor | 7150-531A |
| Brush Holder Assy, Alt | 7450-5307 |
| Brush Holder Assy, Alt | 7450-5307 |
| Brush Holder Assy, Alt | 7450-5307 |
| Coil, Rotor | 7150-531 |
| Collar, Stop, Alt | 9750-5015 |
| Collar, Stop, Alt | 9750-5015 |
| Cover, Alt | 9250-5039 |
| Cover, Alt | 9250-5039 |
| Cover, Alt | 9250-5039 |
| Diode | 7700-10 |
| Diode | 7700-10 |
| Diode | 7700-10 |
| Frame, DE, Alt | 7650-5218 |
| Frame, DE, Alt | 7650-5218 |
| Frame, SRE, Alt | 7550-5208 |
| Frame, SRE, Alt | 7550-5208 |
| Insulator, Alt | 9250-5041 |
| Insulator, Alt | 9250-5041 |
| Nut | 9500-1508 |
| Nut | 9500-1508 |
| Nut | 9500-1300 9500-1460 |
| Plug Code | 9801-330 |
| Plug Code | 9801-330 |
| Plug Code | 9801-330 |
| Plug Code | 9801-330 |
| Plug, Expansion, Alt | 8450-5008 |
| Plug, Expansion, Alt | 8450-5008 |
| Plug, Repair, Alt | 9850-5010 |
| Pulley | 7950-2257 |
| Pulley | 7950-2254 |
| Pulley | 7950-2261 |
| Rectifier | 7750-2519 |
| Rectifier | 7750-2519 |
| Regulator & Brush Holder | 8050-510B |
| Regulator & Brush Holder | 8050-510B |
| Regulator & Brush Holder | 8050-510B |
| Regulator, Alt | 8050-510 |
| Regulator, Alt | 8050-510 |
| Regulator, Alt | 8050-510 |
| Repair Kit, Str | 6950-1054 |
| Repair Kit, Str | 6950-1054 |
| Repair Kit, Str | 6950-1054 |
| Retainer, Bearing, Alt | 8550-503 |
| Retainer, Bearing, Alt | 8550-503 |
| Retaining Ring, Alt | 9750-5011 |
| Rotor | 7050-2931 |
| Rotor | 7050-2931 |
| Screw | 9650-5007 9650-5008 9650-5013 |
| Screw | 9650-5007 9650-5008 |
| Screw | 9650-5007 9650-5008 9650-5013 |
| Slip Ring, Rotor | 7150-509 7150-509A 7150-509B |
| Stator | 7250-6726 |
| Stator | 7250-6726 |
| Thru Bolt | 9650-5015 |
| Thru Bolt | 9650-5015 |
| Washer, Lock | 9730-3001 9740-4000 |
| Washer, Lock | 9730-3001 9740-4000 |
| Washer, Lock | 9730-3001 9740-4000 |