Photo coming soon
FORD · Alternator
AlternatorIR/IFFORD
7753
PIC250-225, 250-206
Voltage
12V
Amperage
95A
Rotation
CW
24 interchanges6 applications37 components
Note:This is a Ford 3G (95A) Series Alternator. All Versions Have a 10:00 Plug Position. This Fits the Ford 4.6L V8. This Unit Has Two Top Mounting Ears Shaped in a "V" Pattern. A Similar Looking Unit, in a 130A Case Style, is the 7764.
Specifications
Full technical detail
- Type
- Alternator
- Manufacturer
- FORD
- Design
- IR/IF
- Voltage
- 12V
- Amperage
- 95A
- Rotation
- CW
- MFR Series
- 3G
- Pulley Design
- S6
- Pulley Groove OD
- 59
- Pulley Code
- 2254
- Plug Code
- 330
- Plug Clock
- 10:00
Vehicle applications
Fits 6 configurations
Domestic(6)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Ford(Car) | Crown Victoria | V8 4.6L 281cid | 1992–1994 |
| Ford(Car) | Crown Victoria | V8 4.6L 281cid | 1992–1992 |
| Ford(Car) | Grand Marquis | V8 4.6L 281cid | 1993–1994 |
| Lincoln(Car) | Town Car | V8 4.6L 281cid | 1992–1995 |
| Lincoln(Car) | Town Car | V8 4.6L 281cid | 1991–1992 |
| Mercury(Car) | Grand Marquis | V8 4.6L 281cid VIN W | 1992–1994 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Bearing, Ball | 5-2604 5-4700 |
| Bobbin, Rotor | 7150-530A |
| Bobbin, Rotor | 7150-530A |
| Brush Holder Assy, Alt | 7450-5307 |
| Brush Holder Assy, Alt | 7450-5307 |
| Coil, Rotor | 7150-530 |
| Collar, Stop, Alt | 9750-5015 |
| Cover, Alt | 9250-5039 |
| Cover, Alt | 9250-5039 |
| Diode, Neg | ADBO-004 ADBO-005 |
| Frame, DE, Alt | 7650-5216 |
| Frame, SRE, Alt | 7550-5209 |
| Insulator, Alt | 9250-5040 9250-5041 |
| Nut | 9500-1300 9500-1460 |
| Plug Code | 9801-330 |
| Plug Code | 9801-330 |
| Plug, Expansion, Alt | 8450-5008 |
| Plug, Repair, Alt | 9850-5010 |
| Pulley | 7950-2254 |
| Pulley | 7950-2258 |
| Rectifier | 7750-2518 |
| Regulator & Brush Holder | 8050-510B |
| Regulator & Brush Holder | 8050-510B |
| Regulator, Alt | 8050-510 |
| Regulator, Alt | 8050-510 |
| Repair Kit, Str | 6950-1054 |
| Repair Kit, Str | 6950-1054 |
| Retainer, Bearing, Alt | 8550-503 |
| Retaining Ring, Alt | 9750-5011 |
| Rotor | 7050-2930 |
| Screw | 9650-5007 9650-5008 9650-5013 |
| Screw | 9650-5007 9650-5008 |
| Slip Ring, Rotor | 7150-509 7150-509A 7150-509B |
| Stator | 7250-6725 |
| Thru Bolt | 9650-5015 |
| Washer, Lock | 9740-4000 |
| Washer, Lock | 9740-4000 |