Photo coming soon
FORD · Alternator
AlternatorIR/IFFORD
7776
PIC250-219B, 250-219, 250-219A, 250-219G
Voltage
12V
Amperage
130A
Rotation
CW
31 interchanges28 applications71 components
Note:This is Exactly the Same as the 7764, Except This Uses a Battery Extension Off the Rectifier Battery Post (Like the 7752, 7777, Etc.). Otherwise, the 7764 and the 7776 Share all the Same Major Components. | This is a Later Version of the 7776. This Unit Was Originally Thought to Be the Same as the 7791 (8-Groove Pulley), But it Actually Has a 6-Groove Pulley, Matching it to the 7776.. | This is Ford 130 Amp (3G) series alt. Supplied w/o pulley
Specifications
Full technical detail
- Type
- Alternator
- Manufacturer
- FORD
- Design
- IR/IF
- Voltage
- 12V
- Amperage
- 130A
- Rotation
- CW
- MFR Series
- 3G
- Pulley Design
- S6
- Pulley Groove OD
- 54
- Pulley Code
- 2254A
- Plug Code
- 330
- Plug Clock
- 10:00
Vehicle applications
Fits 28 configurations
Domestic(28)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Ford(Car) | Crown Victoria | V8 4.6L 281cid GAS | 1996–1999 |
| Ford(Car) | Crown Victoria | V8 4.6L 281cid | 1995–1995 |
| Ford(Van) | E-150 | V8 5.4L 330cid | 2002–2002 |
| Ford(Van) | E-150 | V6 4.2L 256cid | 2002–2002 |
| Ford(Van) | E-350 Super Duty | V8 5.4L 330cid | 2003–2005 |
| Ford(Van) | E-350 Super Duty | V10 6.8L 415cid | 2004–2004 |
| Ford(Van) | E-350 Super Duty | V10 6.8L 415cid VIN S | 2003–2003 |
| Ford(Van) | E-350 Super Duty | V10 6.8L 415cid VIN S | 1999–2001 |
| Ford(Van) | E-350 Super Duty | V8 5.4L 330cid | 1999–2001 |
| Ford(Medium/Heavy Truck) | E-450 Super Duty | V8 5.4L 330cid | 2004–2004 |
| Ford(Van) | Econoline | V8 5.4L 330cid | 2004–2005 |
| Ford(Van) | Econoline | V8 4.6L 281cid | 2004–2005 |
| Ford(Truck) | Expedition | V8 5.4L 330cid | 2002–2002 |
| Ford(Truck) | Expedition | V8 4.6L 281cid | 2002–2002 |
| Ford(Truck) | F-150 | V8 5.4L 330cid VIN L; VIN M; VIN Z | 2002–2003 |
| Ford(Truck) | F-150 | V8 4.6L 281cid | 2003–2003 |
| Ford(Truck) | F-150 | V8 5.4L 330cid VIN L; VIN M; VIN Z | 2002–2002 |
| Ford(Truck) | F-150 | V8 5.4L 330cid | 2002–2002 |
| Ford(Truck) | F-250 Super Duty | V8 5.4L 330cid | 2004–2004 |
| Ford(Truck) | F-350 Super Duty | V8 5.4L 330cid | 2004–2004 |
| Ford(Car) | Grand Marquis | V8 4.6L 281cid | 1995–1997 |
| Ford(Truck) | Lobo | V8 4.6L 281cid | 2002–2002 |
| Ford(Car) | Mustang | V8 4.6L 281cid VIN X | 1996–1998 |
| Ford(Car) | Thunderbird | V8 4.6L 281cid | 1995–1997 |
| Lincoln(Car) | Town Car | V8 4.6L 281cid | 1996–1997 |
| Mercury(Car) | Cougar | V8 4.6L 281cid | 1995–1997 |
| Mercury(Car) | Grand Marquis | V8 4.6L 281cid VIN W | 1995–1997 |
| Mercury(Car) | Grand Marquis | V8 4.6L 281cid VIN 6 | 1996–1996 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Bearing, Ball | 5-2604 5-4700 |
| Bearing, Ball | 5-2604 5-4700 |
| Bearing, Ball | 5-2604 5-4700 |
| Bearing, Ball | 5-2604 5-4700 |
| Bobbin, Rotor | 7150-531A |
| Bobbin, Rotor | 7150-531A |
| Brush Holder Assy, Alt | 7450-5307 |
| Brush Holder Assy, Alt | 7450-5307 |
| Brush Holder Assy, Alt | 7450-5306 |
| Brush Holder Assy, Alt | 7450-5306 |
| Brush, Alt | 7350-514 |
| Cap, Alt | 8450-5009 |
| Coil, Rotor | 7150-531 |
| Collar, Stop, Alt | 9750-5015 |
| Collar, Stop, Alt | 9750-5015 |
| Cover, Alt | 9250-5039 |
| Cover, Alt | 9250-5039 |
| Diode | 7700-10 |
| Diode | 7700-10 |
| Diode | 7700-10 |
| Frame, DE, Alt | 7650-5293 |
| Frame, DE, Alt | 7650-5217 |
| Frame, SRE, Alt | 7550-5210 |
| Frame, SRE, Alt | 7550-5210 |
| Insulator, Alt | 9250-5041 9250-5110 |
| Nut | 9500-1460 9500-1508 |
| Nut | 9500-1460 9500-1508 |
| Plug Code | 9801-330 |
| Plug Code | 9801-330 |
| Plug Code | 9801-330 |
| Plug Code | 9801-330 |
| Plug, Expansion, Alt | 8450-5008 |
| Plug, Expansion, Alt | 8450-5008 |
| Plug, Expansion, Alt | 8450-5008 |
| Plug, Repair, Alt | 9850-5010 |
| Pulley | 7950-2254A |
| Pulley | 7950-2254 7950-2254A |
| Pulley | 7950-2254 |
| Rectifier | 7750-2519 |
| Rectifier | 7750-2519 |
| Rectifier | 7750-2519 |
| Rectifier | 7750-2519 |
| Regulator & Brush Holder | 8050-510B |
| Regulator & Brush Holder | 8050-510B |
| Regulator, Alt | 8050-510 |
| Regulator, Alt | 8050-510 |
| Regulator, Alt | 8050-510 |
| Repair Kit, Str | 6950-1054 |
| Repair Kit, Str | 6950-1054 |
| Retainer, Bearing, Alt | 8550-503 |
| Retainer, Bearing, Alt | 8550-503 |
| Retainer, Bearing, Alt | 8550-503 |
| Retaining Ring, Alt | 9750-5011 |
| Rotor | 7050-2931 |
| Rotor | 7050-2931 |
| Screw | 9650-5007 9650-5008 9650-5013 |
| Screw | 9650-5007 9650-5008 |
| Screw | 9650-5008 9650-5013 |
| Slip Ring, Rotor | 7150-509 |
| Slip Ring, Rotor | 7150-509 7150-509A 7150-509B |
| Stator | 7250-6726 |
| Stator | 7250-6726 |
| Terminal Kit, Batt, Alt | 9650-5621K |
| Terminal Kit, Batt, Alt | 9650-5621K |
| Terminal, Battery, Alt | 9650-5621 |
| Terminal, Battery, Alt | 9650-5621 |
| Test Lead, Alt | 9800-MZ |
| Thru Bolt | 9650-5015 |
| Thru Bolt | 9650-5015 |
| Washer, Lock | 9730-3001 |
| Washer, Lock | 9730-3001 |