Photo coming soon
DELCO · Alternator
AlternatorIR/IFDELCO
8286
PIC240-6199, 240-6199A
Voltage
12V
Amperage
125A
Rotation
CW
10 interchanges3 applications44 components
Note:This is a Delco AD237 Series Alternator for the 2001-03 Pontiac Bonneville With the 3.8L Engine (Supercharged). The 8244 is Exactly the Same Unit Except for the OE # of the Regulator, But the Functions are the Same, So the 8244 Can Be Used in Place of the 8286 (and Visa-Versa), if Desired. The Later Version, OE #25744165, Is Also the Same Unit, Only Using a Different Rear Cover, and Rotor (Based on OE #'s of the Components).
Specifications
Full technical detail
- Type
- Alternator
- Manufacturer
- DELCO
- Design
- IR/IF
- Voltage
- 12V
- Amperage
- 125A
- Rotation
- CW
- MFR Series
- AD237
- Pulley Design
- S6
- Pulley Groove OD
- 62
- Pulley Code
- 1279
- Plug Code
- 314
- Plug Clock
- 12:00
Vehicle applications
Fits 3 configurations
Domestic(3)
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Pontiac(Car) | Bonneville | V6 3.8L 3800cc 231cid w/Supercharger | 2003–2003 |
| Pontiac(Car) | Bonneville | V6 3.8L 3800cc 231cid w/Supercharger | 2002–2002 |
| Pontiac(Car) | Bonneville | V6 3.8L 3800cc 231cid VIN 1 | 2001–2001 |
Component breakdown
Replacement parts that go inside this unit
| Component | Part numbers |
|---|---|
| Bearing, Ball | 5-3500 5-4700 |
| Bearing, Ball | 5-3500 |
| Brush Holder Assy, Alt | 7440-4612 |
| Brush Holder Assy, Alt | 7440-4612 |
| Brush Holder, Alt | 7440-4612A |
| Brush, Alt | 7340-219 7340-220 |
| Cap, Alt | 9140-4725 |
| Cover, Alt | 8440-4035 8440-4110 |
| Cover, Alt | 8440-4110 |
| Frame, DE, Alt | 7640-4204 |
| Frame, DE, Alt | 7640-4204 |
| Frame, SRE, Alt | 7540-4173 |
| Frame, SRE, Alt | 7540-4173 |
| Grease, Heat Transfer | 9900-101 |
| Grease, Heat Transfer | 9900-101 |
| Insulator, Alt | 9240-4054 9240-4056 |
| Insulator, Alt | 9240-4054 9240-4056 |
| Insulator, Rect | 9240-4057 |
| Insulator, Rect | 9240-4057 |
| Nut | 9500-1300 |
| Nut | 9500-1300 |
| Plug Code | 9801-314 |
| Plug Code | 9801-314 |
| Pulley | 7940-1279 |
| Pulley | 7940-1279 |
| Rectifier | 7740-1138 |
| Rectifier | 7740-1138 |
| Regulator, Alt | 8040-6298A |
| Regulator, Alt | 8040-6298 8040-6298A |
| Repair Kit, Str | 6940-1007 |
| Repair Kit, Str | 6940-1007 |
| Rotor | 7040-345 |
| Screw | 9640-4042 |
| Screw | 9640-4042 |
| Slip Ring, Rotor | 7140-440 |
| Spacer, Alt | 9740-4019 9740-4080 |
| Spacer, Alt | 9740-4019 9740-4080 |
| Stator | 7240-6181 |
| Stator | 7240-6181 |
| Test Lead, Alt | 9800-GMC |
| Test Lead, Alt | 9800-GMC |
| Thru Bolt | 9640-4200 |
| Thru Bolt | 9640-4200 |
| Tolerance Ring | 5-603 |